Paweł Gawlik 06.02.2011

Kubot i Marach nie obronili tytułu

Łukasz Kubot i Oliver Marach przegrali z Brazylijczykami Marcelo Melo i Bruno Soaresem w finale turnieju ATP w chilijskim Santiago (pula nagród 398 250 dolarów)
Łukasz Kubot (po prawej) i Oliver Marach (po lewej)Łukasz Kubot (po prawej) i Oliver Marach (po lewej)fot. PAP/EPA

Rok temu polsko-austriacka para triumfowała w tej imprezie.

O losach pierwszego seta na kortach ziemnych zadecydowało jedyne przełamanie serwisu Maracha w szóstym gemie. Uzyskana w ten sposób przewaga pozwoliła Brazylijczykom odskoczyć chwilę później na 5:2, aż wreszcie zakończyć tę partię wynikiem 6:3, po 35 minutach gry.

W drugiej obie pary po dwa razy traciły swoje podania, ale od razu odrabiały straty. Polsko-austriacki debel nie wykorzystał w niej setbola przy stanie 5:5 i 40:30, przy serwisie rywali. Doszło do tie-breaka, w którym Melo i Soares wyszli na 3-1 i 5-2 zanim wygrali go 7-3. Mecz trwał godzinę i 32 minuty.

W sumie Kubot i Marach wykorzystali dwie z dziesięciu piłek na przełamanie, a ich przeciwnicy trzy z ośmiu. Od początku sezonu wygrali osiem spotkań; w sobotę ponieśli czwartą porażkę.

W przyszłym tygodniu wystąpią w turnieju ATP w brazylijskim Costa do Sauipe, gdzie przed rokiem dotarli do finału. Polak przegrał też wówczas decydujący mecz w singlu z Hiszpanem Juanem Carlosem Ferrero.

W finale singla spotkają się w Santiago Hiszpan Tommy Robredo (nr 6.) i Kolumbijczyk Santiago Giraldo (8.). Robredo awansował po wygranej z Włochem Fabio Fogninim (nr 7.) 4:6, 6:2, 6:3, który w pierwszej rundzie wyeliminował Łukasza Kubota. Natomiast kilka godzin wcześniej Giraldo pokonał Włocha Potito Starace (5.) 4:6, 7:6 (7-2), 6:1.

Wynik finału gry podwójnej:

Marcelo Melo, Bruno Soares (Brazylia, 3) - Łukasz Kubot, Oliver Marach (Polska, Austria, 1) 6:3, 7:6 (7-3).