Marcin Nowak 16.02.2011

Kapitalny finisz Arsenalu z Barceloną

Piłkarze Arsenalu z Wojciechem Szczęsnym w bramce przegrywali do 78. minuty z Barceloną 0:1, ale ostatecznie wygrali u siebie 2:1 w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów.
Arsenal Londyn - FC BarcelonaArsenal Londyn - FC Barcelonafot. PAP/EPA
  • FC Barcelona przegrała z Arsenalem Londyn pierwszy mecz 1/8 finału Ligi Mistrzów - relacja

Przez większość meczu na Emirates Stadium w Londynie wydawało się, że Barcelona sięgnie po zwycięstwo (w poprzednim sezonie Katalończycy wyeliminowali Arsenal w ćwierćfinale LM). Podopieczni Pepa Guardioli prowadzili od 26. minuty po golu Davida Villi, który w sytuacji sam na sam nie dał szans Szczęsnemu.

Dobry występ Szczęsnego

20-letni Polak, mimo puszczonej bramki, spisywał się bez zarzutu. Już w pierwszej połowie dwukrotnie ratował swój zespół w groźnych sytuacjach. Raz pomogło mu szczęście, gdy w 15. minucie Lionel Messi zmarnował idealną sytuację (piłka po strzale Argentyńczyka minęła o kilka centymetrów słupek).

"Kanonierzy" też mieli swoje szanse, ale zawodziła ich skuteczność. Najlepszą okazję dla gospodarzy zmarnował przed przerwą Robin van Persie.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków gości. W 68. minucie Guardiola zdecydował się jednak na zdjęcie z boiska Villi (wprowadził w jego miejsce pomocnika Seydou Keitę) i siła ofensywna mistrzów Hiszpanii znacznie osłabła.

Od tego czasu piłkarze Arsenalu poczynali sobie odważniej, a konsekwencją były dwa gole. W 78. minucie van Persie kopnął z ostrego kąta w tzw. krótki róg, zaś wkrótce potem rezerwowy Andriej Arszawin wpadł w pole karne i płaskim strzałem pokonał Victora Valdesa.

Szachtar Donieck zdobył Rzym

Pięć bramek padło w środę w Rzymie, gdzie piłkarze Romy - mimo prowadzenia 1:0 - ulegli Szachtarowi Donieck 2:3. Wynik teoretycznie jest niespodzianką, ale drużyna ze stolicy Włoch już od kilku tygodni przeżywa wyraźny kryzys (tylko jeden punkt w trzech ostatnich meczach Serie A).

We wtorkowych spotkaniach 1/8 finału LM Milan przegrał z Tottenhamem 0:1, a Valencia zremisowała z Schalke 1:1. Kolejne mecze tej fazy odbędą się w następny wtorek i środę.

Najciekawiej powinno być w Mediolanie, gdzie Inter podejmie Bayern Monachium (23 lutego). Oba zespoły wystąpiły w finale ubiegłorocznej Ligi Mistrzów. Inter, prowadzony wówczas przez Jose Mourinho, wygrał 2:0 po dwóch golach Diego Milito. Teraz Argentyńczyka zabraknie z powodu kontuzji.

Relacja minuta po minucie z meczu Arsenal - Barcelona:

5 min. - Pierwsze minuty to zdecydowana przewaga Arsenalu Londyn. Kilka fantastycznych akcji Cesca Fabregasa i Robina Van Persiego

9 min. - Pierwszy kontakt z piłką Wojciecha Szczęsnego. Otrzymał podanie od obrońcy Arsenalu. Na razie Polak jeszcze nie miał okazji się wykazać

15 min. - Piękna akcja Davida Villi z Leo Messim. Argentyńczyk "sam na sam" ze Szczęsnym. Polak wychodzi z bramki, skracając kąt, napastnik Barcelony strzela... ale piłka o centymetry mija słupek bramki Arsenalu. To była 100 procentowa okazja, którą zmarnował Messi

23 min. - Messi znów czaruje przed polem karnym Arsenalu. Kilka zwodów piłkarza Barcelony i cała akcja zakończona technicznym strzałem, ale piłkę pewnie łapie Szczęsny

25 min. - Świetna kontra Arsenalu. Kapitalne podanie Walcotta z głębi pola do Fabregasa. Hiszpan dobiega do bezpańskiej piłki, wrzuca ją w pole karne obok interweniującego Valdesa, ale tam swojego bramkarza ratują obrońcy Barcelony

26 min. - Gol dla Barcelony! Messi drybluje środkiem boiska, idealnie w tempo podaje do Davida Villi, a ten spokojnie pokonuje Wojciecha Szczęsnego. Piłka przeleciała polskiemu bramkarzowi pomiędzy nogami. Arsenal - FC Barcelona 0:1

29 min. - Tym razem fantastyczna akcja Villi, który wpada w pole karne i podaje do Messiego. Argentyńczyk "krzyżakiem" próbuje zaskoczyć polskiego bramkarza, ale tym razem Szczęsny wychodzi z tego pojedynku obronną ręką

29 min. - Chwilę później szybka akcja Arsenalu. Kapitalne podanie Wilshere'a do Van Persiego, ale Holender nieclenie strzela z lewej strony pola karnego Valdesa

38 min. - Kolejny gol dla Barcelony. Ale tym razem ze spalonego. Rezultat wciąż bez zmian

45 min. - Przerwa. Piękny mecz na Emirates Stadium. Arsenal zaczął bardzo agresywnie, ale Barcelona w końcu znalazła swój rytm gry i po golu Villi prowadzi z londyńczykami

46 min. - Druga połowa. Arsenal wściekle ruszył na Barcelonę

53 min. - Ładny atak pozycyjny FC Barcelony zakończony strzałem z woleja Xaviego, ale bardzo niecelnym

57 min. - Fantastyczny powrót Koscielnego, który dogonił wychodzącego "sam na sam" ze Szczęsnym Pedro i odebrał mu piłkę

62 min. - Coraz śmielsze ataki "Kanonierów". Tym razem próbował Nasri i Van Persie, ale skończyło się na rzucie rożnym

65 min. - Akcja Fabregasa i Van Persiego zakończona celnym strzałem Holendra, ale Valdes pewnie łapie piłkę

78 min. - Niesamowity gol Van Persiego! Holender wbiega z lewej strony w pole karne Barcelony, dostaje świetne podanie od Clichy'ego i strzela z niemal zerowego kąta na "krótki słupek" bramki Valdesa. Hiszpański golkiper tylko odprowadził piłkę wzrokiem. Arsenal - FC Barcelona 1:1

83 min. - "Kanonierzy" idą za ciosem! Kapitalne podanie do Nasriego, a ten wpada w pole karne, oddaje piłkę do wbiegającego Arszawina, a Rosjanin silnym strzałem w środek bramki pokonuje Valdesa. Niebywały zwrot w tym spotkaniu! Arsenal - FC Barcelona 2:1

85 min. - Piłkarze Arsenalu wyraźnie rozochoceni prowadzeniem. Tym razem szczęścia próbował Niklas Bendtner, ale Valdes nie dał się zaskoczyć

91 min. - Barcelona rzuca wszystko na atak w doliczonym czasie gry. Potworne zamieszanie w polu karnym, ale obrońcom Arsenalu udaje się wybić piłkę

92 min. - KONIEC! Arsenal lepszy od Barcelony po niesamowitej końcówce spotkania

Wyniki pierwszych meczów 1/8 finału LM:

Arsenal Londyn - Barcelona 2:1 (0:1)

Bramki: dla Arsenalu - Robin van Persie (78), Andriej Arszawin (83); dla Barcelony - David Villa (26).

Sędziował: Nicola Rizzoli (Włochy).

Arsenal: Wojciech Szczęsny - Emmanuel Eboue, Johan Djourou, Laurent Koscielny, Gael Clichy - Theo Walcott (77-Nicklas Bendtner), Cesc Fabregas, Alex Song (68-Andriej Arszawin), Jack Wilshere, Samir Nasri - Robin van Persie.

Barcelona: Victor Valdes - Dani Alves, Gerard Pique, Eric Abidal, Maxwell - Xavi, Sergio Busquets, Andres Iniesta (89-Adriano) - Pedro, Lionel Messi, David Villa (68-Seydou Keita).

AS Roma - Szachtar Donieck 2:3 (1:3)

Bramki: dla Romy - Simone Perrotta (28), Jeremy Menez (61); dla Szachtara - Jadson (29), Douglas Costa (36), Luiz Adriano (41).

Sędziował: Olegario Benquerenca (Portugalia).

AS Roma: Alexander Doni - Marco Cassetti, Nicolas Burdisso, Philippe Mexes, John Arne Riise (46-Paolo Castellini) - Rodrigo Taddei, Daniele De Rossi, Simone Perrotta - Jeremy Menez - Francesco Totti, Mirko Vucinic (68-Marco Borriello)

Szachtar: Andrij Piatow - Darijo Srna, Dmytro Czyhrynski, Jarosław Rakicki, Razwan Rat - Tomas Hubschman - Douglas Costa (66-Eduardo), Jadson (85-Alex Teixeira), Willian - Henrich Mchitarjan (78-Witalij Wicenec), Luiz Adriano.