Logo Polskiego Radia
IAR
Marcin Nowak 21.02.2011

Krytyczna sytuacja polskiego kolarstwa

5 marca odbędzie się zjazd Polskiego Związku Kolarskiego i wybór nowych władz, które będą musiały uporać się z krytyczną sytuacją, w jakiej znalazł się związek.
kolarstwo torowekolarstwo torowefot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Pomoc PZKol. zaoferował minister sportu Adam Giersz
  • Znakomity niegdyś kolarz, Czesław Lang o kryzysie w PZKol.
  • Adam Giersz jest gotowy pomóc Polskiemu Związkowi Kolarskiego, ale pod pewnymi warunkami
Czytaj także

W siedzibie kolarskiej centrali wciąż nie ma prądu, nie działają telefony i ogrzewanie.

Wszystko przez 9-milionowy dług, w większości spowodowany budową i utrzymaniem toru kolarskiego w Pruszkowie.

Minister Sportu - Adam Giersz chce pomóc, ale oczekuje na program naprawczy PZKol. Tym bardziej, że nowa ustawa o sporcie ogranicza możliwości ministra do interwencji.

Prezes związku, a dawniej wielki mistrz - Ryszard Szurkowski przygotowuje taki program.

Tymczasem inny znakomity przed laty kolarz, Czesław Lang mówi, że w sprawę związku chce się włączyć sponsor, ale problemem jest trudna sytuacja związku. Zdaniem Langa, nie może być tak, że jedna z dyscyplin sportowych umiera w Polsce tylko z powodu problemów z torem w Pruszkowie. Dlatego minister sportu - Adam Giersz jest gotowy pomóc, ale pod warunkiem stworzenia planu naprawczego, dzięki któremu ministerialna dotacja zostanie właściwie wykorzystana. Obecnie dotacji ministerialnej groziłoby zajęcie przez komornika.

Mimo trudnej sytuacji w Polskim Związku Kolarskim szkolenie młodzieży we wszystkich kategoriach wiekowych odbywa się zgodnie z wnioskami złożonymi do ministerstwa w zeszłym roku przez poprzedni zarząd PZKol.

man