Marcin Nowak 02.04.2011

Gortat przyczynił się do zwycięstwa

Marcin Gortat rzucił 10 punktów dla Phoenix Suns w meczu z Los Angeles Clippers, wygranym 111:98.
Los Angeles Lakers - Dallas MavericksLos Angeles Lakers - Dallas Mavericksfot. PAP/EPA

Drużyna polskiego jedynaka w lidze NBA ma mimo to już tylko matematyczne szanse na awans do fazy play-off.

33 minuty Marcina Gortata

Gortat spędził na parkiecie 33 minuty. W tym czasie trafił połowę spośród ośmiu rzutów, także 50-procentową skuteczność miał w czterech wykonywanych przez siebie rzutach wolnych. Zanotował ponadto 11 zbiórek, dwa bloki, przechwyt i trzy faule.

Suns zagrali po raz piąty w tym sezonie bez swojego asa - Steve'a Nasha, pierwszy raz wygrywając pod jego nieobecność. Kanadyjczyka zastąpił Aaron Brooks, który rzucił 12 punktów. Najwięcej - 19 pkt. - rzucił Grant Hill, a 17 pkt. - Hakim Warrick.

W zespole gości najlepsi byli Eric Gordon - 21 pkt. oraz Blake Griffin - 20 pkt. i 13 zbiórek. Kolejnych pięć spotkań z siedmiu pozostałych w sezonie zasadniczym gracze z Phoenix zagrają na wyjeździe, m.in. z tak silnymi rywalami jak: San Antonio Spurs, Chicago Bulls i Dallas Mavericks.

Koszykarze z Filadelfii w fazie play-off

Tymczasem koszykarze Philadelphia 76ers pokonali New Jersey Nets 115:90, zapewniając sobie udział w fazie play-off ligi NBA. W ten sposób znanych jest już sześć zespołów z Konferencji Wschodniej, a dziesięć z całej ligi, które będą jeszcze walczyć o mistrzostwo.

W zespole z Pensylwanii najlepiej spisali się: rezerwowy Thaddeus Young - 22 pkt. oraz Elton Brand - 21 pkt. Filadelfijczycy prowadzili w tym spotkaniu od początku do końca, nie dając szans rywalom, którzy przegrali po raz piąty z rzędu.

Dziewiąty kolejny mecz wygrali zawodnicy Los Angeles Lakers. Obrońcy mistrzowskiego tytułu wygrali w Salt Lake City z Utah Jazz 96:85. Kobe Bryant rzucił 21, a Pau Gasol i Lamar Odom - po 16 punktów. Gospodarzom nie pomogły 24 punkty C.J. Milesa.

Jazz zostali po tym meczu pierwszym zespołem w historii NBA, który mimo osiągnięcia po pierwszych 40 meczach bilansu 27 wygranych i 13 porażek, nie dostał się do fazy play-off. Lakers już dawno zagwarantowali sobie w niej miejsce.

Kryzys San Antonio Spurs

Po raz szósty z rzędu przegrali San Antonio Spurs - tym razem z Houston Rockets po dogrywce 114:119. Mimo to pozostają zespołem z najlepszym bilansem w lidze. Spotkanie dwóch drużyn z Teksasu przez cały czas było wyrównane, a dogrywkę zapewnił Rakietom Kyle Lowry trzy sekundy przed końcem ostatniej kwarty.

Dodatkowy czas gry był już popisem Kevina Martina, który rzucił w ciągu pięciu minut 9 punktów, a w całym meczu - 33 pkt. Świetnie zagrał też Luis Scola - 21 pkt. i 14 zbiórek. W zespole Spurs wyróżnili się Tony Parker - 31 pkt. oraz Tim Duncan - 23 pkt. i 13 zbiórek. Gracze z Houston wciąż liczą się w walce o miejsce w play-off, na razie zajmują dziewiąte miejsce w Konferencji Zachodniej.

4. Utah 36 40 .474
5. Minnesota 17 59 .224