Marcin Nowak 28.06.2011

Córka polskiego imigranta w półfinale Wimbledonu

Niemiecka tenisistka polskiego pochodzenia Sabine Lisicki po trzysetowym boju (6:4, 6:7, 6:1) z Francuzką Marion Bartoli awansowała do półfinału Wimbledonu.
Sabine LisickiSabine Lisickifot. PAP/EPA

Na Korcie Centralnym All England Lawn Tennis and Croquet Club, mogącym pomieścić 15 tysięcy kibiców, można było zobaczyć pasjonujący pojedynek w kobiecym ćwierćfinale Wimbledonu (z pulą nagród 14,6 mln funtów). Sklasyfikowana na 62. miejscu w rankingu WTA córka polskiego imigranta - Sabine Lisicki pokonała 9. rakietę świata Marion Bartoli.

Niemka polskiego pochodzenia wygrała pierwszego seta 6:4. W drugiej partii przy swoim serwisie miała już trzy piłki meczowe przy stanie 5:4, ale Francuzka po raz kolejny na tym turnieju wykazała się niezwykłą wolą walki i wyrównała tego seta, by potem wygrać go w tie-breaku. O wszystkim zdecydował trzeci set, w którym Lisicki nie dała już żadnych szans bardzo zmęczonej spotkaniem Bartoli i wygrała go gładko 6:1.

Pomimo znacznej różnicy w klasyfikacji na listach rankingowych kobiecego tenisa - Niemka była uznawana za lekką faworytkę tego meczu. Przed Wimbledonem wygrała bowiem turniej na kortach trawiastych w Birmingham, a podczas zawodów na kortach w Londynie z łatwością wygrywała większość spotkań. Po drodze pokonała m.in. trzecią rakietę świata i triumfatorkę tegorocznego Rolanda Garrosa - Chinkę Na Li.

Bartoli też prezentowała się świetnie przed Wimbledonem, gdy wygrała turniej w Eastbourne. Jednak w samym Londynie z trudem grało jej się z kolejnymi rywalkami. Dwukrotnie męczyła się w długich trzysetowych pojedynkach, co z pewnością miało wpływ na kondycję fizyczną 28-letniej tenisistki.

Lisicki w półfinale wielkoszlemowego turnieju powalczy z byłą liderką rankingu tenisistek i triumfatorką imprezy z 2004 roku Rosjanką Marią Szarapową (rozstawiona z nr 5.). Szarapowa nie dała szans Słowaczce Dominice Cibulkovej (24.), która pokonała w dwóch setach 6:1, 6:1.

Pozostałą parę półfinałową tworzy Czeszka Petra Kvitova (8.), która pokonała Bułgarkę Cwetaną Pironkową (32.) 6:3, 6:7 (5-7), 6:2 oraz Białorusinka Wiktoria Azarenka (4.), która zmiotła z kortu Austriaczkę Tamirę Paszek 6:3, 6:1.

Finał singla kobiet odbędzie się 2 lipca (sobota) na Korcie Centralnym.

Wyniki 1/4 finału singla kobiet:

Maria Szarapowa (Rosja, 5) - Dominika Cibulkova (Słowacja, 24) 6:1, 6:1
Sabine Lisicki (Niemcy) - Marion Bartoli (France, 9) 6:4, 6:7(4-7), 6:1
Petra Kvitova (Czechy, 8) - Cwetana Pironkowa (Bułgaria, 32) 6:3, 6:7 (5-7), 6:2
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 4) - Tamira Paszek (Austria) 6:3, 6:1