Paweł Klocek 06.07.2011

MŚ U19: Polakom zabrakło sił na Australię

W decydującym meczu o pierwsze miejsce w grupie przed ćwierćfinałami mistrzostw świata do lat 19 reprezentacja Polski przegrała 52:72 z Australią.
MŚ U19: Polakom zabrakło sił na Australięfot. AZS Politechnika Warszawska

Już w drugim spotkaniu z rzędu reprezentacja Polska grała osłabiona brakiem podstawowego rozgrywającego Grzegorza Grochowskiego. Dodatkowo na grze Polaków odbił się wczorajszy, niezwykle ciężki do samego końca mecz z Łotwą. Spotkanie bardzo aktywnie rozpoczął Przemysław Karnowski, który szybko wyprowadził biało-czerwonych na 6-punktowe prowadzenie. Jednak jeszcze przed końcem pierwszej kwarty Australijczycy wyrównali wynik.

Od tego momentu gra toczyła się kosz za kosz. Trener Jerzy Szambelan musiał rotować składem, bo 3 przewinienia w ciągu 7 minut złapał Piotr Niedźwiedzki, a Mateusz Ponitka w pierwszej połowie ani razu nie trafił z gry.

Nie do zatrzymania był Jackson Aldridge, który równo z końcową syreną pierwszej połowy trafił trójkę i wyprowadził swój zespół na prowadzenie 29:27. Wówczas miał on już na swoim koncie 15 punktów, w tym 3 celne trójki. Wśród Polaków ciężar gry wziął na siebie Tomasz Gielo, który przez 2 kwarty zapisał na swym koncie 8 oczek.

Po zmianie stron swoją strzelecką niemoc szybko przełamał Ponitka. W 23 minucie przegrywaliśmy jednak 29:32. Od tego czasu inicjatywę przejęli Australijczycy, którzy dominowali po obu końcach parkietu. Biało-czerwoni mieli ogromne problemy z grą pozycyjną i popełniali wiele strat. Nic więc dziwnego, że Mitchel Creek i Igor Hadziomerovic poprowadzili swój zespół do serii 19:3 po której Australia wygrywała już 51:32. W całej trzeciej kwarcie podopieczni Jerzego Szambelana zdobyli zaledwie 6 punktów.

W czwartej kwarcie przy blisko 20-punktowym prowadzeniu rywali trener Szambelan dał odpocząć Ponitce i Karnowskiemu, którzy w tym spotkaniu byli nieskuteczni. Karnowski miał 2/10, a Ponitka 1/7 z gry. Cały polski zespół trafił tylko 30% swoich rzutów, co przesądziło o naszej porażce. Tym samym biało-czerwoni stracili szanse na pierwsze miejsce w grupie i w ćwierćfinale zagrają z Litwą lub Chorwacją.

Polska - Australia 52:72 (14:12; 13:17; 6:24; 19:19)

Polska: Piotr Niedźwiedzki 11, Michał Michalak 9, Tomasz Gielo 8, Mateusz Ponitka 7, Przemysław Karnowski 6, Paweł Śpica 4, Daniel Szymkiewicz 4, Jakub Koelner 3, Jan Grzeliński 0, Łukasz Bonarek 0, Michał Pietrzak 0