Aneta Hołówek 28.07.2011

Amerykański pojedynek ozdobą MŚ w Szanghaju

Rekord świata Amerykanina Ryan Lochte w wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym to najważniejsze wydarzenie piątego dnia pływackich mistrzostw świata w Szanghaju.
Ryan Lochte (z lewej) i Michael Phelps (z prawej)Ryan Lochte (z lewej) i Michael Phelps (z prawej) fot.PAP/EPA/TIBOR ILLYES

W rekordowym wyścigu Ryan Lochte pokonał swojego rodaka Michaela Phelpsa oraz Węgra Laszlo Cseha.

Lochte przepłynął dystans w 1.54.00. Poprzedni rekord również należał do niego i był o 0,1 sekundy gorszy. Jest to jednocześnie pierwszy rekord świata od 1 stycznia 2010 roku, gdy zabroniono używania poliuretanowych strojów.

Na pływalni w Szanghaju rozegrano dziś jeszcze cztery finały. Na 200 metrów motylkiem kobiet tempo dyktowały Chinki. Wygrała Liyang Jiao przed Brytyjką Ellen Gandy i Zige Liu. Ostatnie miejsce w finale zajęła wielka rywalka Otylii Jędrzejczak sprzed lat Australijka Jessica Schipper. Polki tym razem zabrakło w finale.

Do niespodzianki doszło w wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym mężczyzn. Brazyliczyk Cesar Cielo zajął dopiero 4 miejsce w finale. Lepsi od rekordzisty świata okazali się:

Australijczyk James Magnussen, Kanadyjczyk Brent Hayden oraz Francuz William Meynard.
Na 50 metrów stylem grzbietowym triumfowała Rosjanka Anastazja Zujewa, przed Japonką Ayą Terakawa i Amerykanką Melissą Franklin.

W rywalizacji kobiecych sztafet na 200 metrów stylem dowolnym wygrały Amerykanki, przed Australią i Chinami.