Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 04.08.2011

Śląsk może być dumny z takich kibiców

Światowe Igrzyska Polonijne rozkręciły się na dobre. Na wrocławskich arenach rywalizuje prawie dwa tysiące sportowców z całego świata. Na starcie stanęli także sportowcy niepełnosprawni, którzy w niektórych konkurencjach nie dali szans całkowicie sprawnym rywalom.
Śląsk może być dumny z takich kibicówfot.UMDŚ

Od początku imprezy zmaganiom zawodników towarzyszy doping członków Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Polacy mieszkający na stałe poza krajem mogą zintegrować się z kibicami niepełnosprawnymi. Celem takich spotkań jest promocja pozytywnych wzorców kibicowania.

3 sierpnia był dniem integracyjnym. Do rywalizacji sportowej włączyli się niepełnosprawni zawodnicy Startu Wrocław. Jako pierwsi swój udział w Igrzyskach rozpoczęli pływacy.

Na basenie znajdującym się w kompleksie Stadionu Olimpijskiego obok siebie płynęli Polonusi i sportowcy niepełnosprawni.

- Gdy do tego dodać doping Klubu Kibiców Niepełnosprawnych mamy pełny obraz integracji - mówi Paweł Parus, szef Stowarzyszenia Klub Kibiców Niepełnosprawnych.

Co ciekawe, osoby niepełnosprawne nie stanowiły tła dla zawodników z zagranicy.

- Przeurocza Kasia Sobczak, aż dwa razy stawała na podium, pozostawiając w tyle bądź co bądź całkowicie sprawne sportsmenki - z dumą przyznaje Parus.

/

Najwięcej owacji zebrał jednak najmłodszy członek KKN-u Nicholas Nieprzecki, który na co dzień porusza się za pomocą parapodium. Dopingowała mu na stojąco cała pływacka hala, z wicemarszałkiem Dolnego Śląska Radosławem Mołoniem oraz dyrektorem Wydziału ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Andrzejem Mańkowskim na czele.

Po pływakach na areny sportowe weszli siatkarze Startu uprawiający siatkówkę na siedząco. Rozegrali oni pokazowy mecz z najlepszymi sprawnymi zawodnikami Igrzysk, nie dając im oczywiście żadnych szans. W tym samym czasie na kortach swoimi umiejętnościami popisywali się tenisiści na wózkach IKSON "Lob" Wrocław. Tadeusz Kruszelnicki, Maksymilian Szary, Łukasz Parulewicz i Andrzej Suchorzewski udowodnili zgromadzonej publiczności, że tenis na wózkach może być bardzo atrakcyjnym widowiskiem.

Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych jest znaną na Śląsku grupą, która uczestniczy w wielu wydarzeniach sportowych. Na meczach piłkarskich wicemistrza Polski Śląska Wrocław, grupa około 100 kibiców, stawia się na specjalnie przygotowanych dla niepełnosprawnej publiczności miejscach i wytrwale dopinguje piłkarzom.

ah, pp, Klub Kibiców Niepełnosprawnych