Aneta Hołówek 28.08.2011

Dwóch Polaków wbiegło do finału

Adam Kszczot (RKS Łódź) i Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) awansowali do wtorkowego finału biegu na 800 m 13. lekkoatletycznych mistrzostw świata w południowokoreańskim Daegu.
Marcin Lewandowski (2P), reprezentant Holandii Bram Som (P) i Amerykanin Charles Jock (2L) podczas biegiu eliminacyjnego na 800 m, 27 bm. na stadionie w Daegu.Marcin Lewandowski (2P), reprezentant Holandii Bram Som (P) i Amerykanin Charles Jock (2L) podczas biegiu eliminacyjnego na 800 m, 27 bm. na stadionie w Daegu.fot.PAP/EPA
  • Wypowiedź Marcina Lewandowskiego po połfinale
  • Wypowiedź Adama Kszczota po biegu połfinałowym

Lewandowski, mistrz Europy z Barcelony (2010), żołnierz Wojskowej Grupy Sportowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych znakomicie rozegrał bardzo trudną walkę w swej serii. Nie gonił uciekającego zaraz po starcie Abubakera Kakiego. Sudańczyk narzucił bardzo szybkie tempo, którego nie wytrzymał do mety, mijając linię za Polakiem. Złoty medalista Światowych Wojskowych Igrzysk uzyskał swój najlepszy w tym sezonie wynik - 1.44,60, a zwycięzca, Etiopczyk Mohammed Aman ustanowił rekord życiowy - 1.44,57.

Znacznie spokojniejszy bieg w trzeciej serii półfinałowej miał Kszczot, który pewnie zajął drugie miejsce (1.44,81) za rekordzistą świata Kenijczykiem Davidem Lekutą Rudishą - 1.44,20.

Żaneta Glanc zajęła czwarte miejsce w konkursie rzutu dyskiem

Wynik Polki to 63,91, uzyskany w pierwszej próbie. Mistrzynią świata została Chinka Li Yanfeng, która rzuciła 66,52. Srebrny medal zdobyła Niemka Nadine Mueller (65,97), a brązowy Kubanka Yarelys Barrios (65,73).