Martin Ruszkiewicz 30.08.2011

W starciu sióstr Radwańskich lepsza Agnieszka

Agnieszka Radwańska pokonała młodszą siostrę Urszulę 6:2, 6:3 w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju US Open, który rozpoczął się na twardych kortach w Nowym Jorku.

Mecz trwał godzinę i 23 minuty. Awans do drugiej rundy dał premię w wysokości 31 tysięcy dolarów, a porażka w pierwszej to wypłata w wysokości 19 tysięcy.

Kolejną rywalką Radwańskiej będzie Amerykanka Lauren Davis lub Niemka, polskiego pochodzenia, Angelique Kerber. Ten mecz zostanie rozegrany we wtorek.

Niepewny początek

Polskie tenisistki wyszły na kort dość zdenerwowane, ale doświadczenie 22-letniej Agnieszki pozwoliło jej szybciej opanować emocje i wygrać dwa pierwsze gemy. Jednak przy stanie 0:2 przegrała nieoczekiwanie swój serwis. Za to później osiągnęła wyraźną przewagę 4:1 i 5:2.

W ósmym gemie i po 33 minutach gry bardziej doświadczona zawodniczka zakończyła pierwszą partię przy pierwszym setbolu. Pomogła jej w tym rywalka, której uderzenie z bekhendu trafiło wówczas w siatkę.

Drugi set również owocował w wyrównaną grę, jednak w najważniejszych wymianach nieznacznie lepsza była Agnieszka, która odskoczyła na 3:0, zanim oddała siostrze pierwszego gema. Przewaga jednego "breaka" pozwoliła jej podwyższyć prowadzenie na 4:1.

Później, ale tylko na chwilę do głosu, doszła Urszula, która zdobyła dwa kolejne gemy. Zaraz po tym straciła jednak swoje podanie i to nie zdobywając przy nim punktu. Przy stanie 5:3 starsza z sióstr Radwańskich utrzymała swój serwis i wykorzystała pierwszego meczbola, przy którym bekhend przeciwniczki zatrzymał się na siatce.

Znają się na wylot

Był to mecz pełen wypadów do siatki, ryzykownej gry kątowej i morderczych wymian z głębi kortu, w których chwilami obydwie tenisistki odczytywały nawzajem swoje intencje niemal instynktownie. Trudno się dziwić, bo od początku kariery razem trenują, zresztą w poniedziałek też wspólnie rozgrzewały się przed spotkaniem.

Było to trzecie spotkanie tych tenisistek, a dotychczasowy bilans był remisowy 1-1. Po raz pierwszy trafiły na siebie w lutym 2009 roku w pierwszej rundzie turnieju WTA na twardych kortach w Dubaju. Nieoczekiwanie lepsza okazała się wówczas Urszula 6:4, 6:3. W czerwcu Agnieszka zrewanżowała się za tamtą porażkę, wygrywając w tej samej fazie na trawiastej nawierzchni w Eastbourne 6:4, 6:3.

Obie tenisistki startują również w deblu, ale z zagranicznymi partnerkami. Agnieszka ze Słowaczką Danielą Hantuchova wylosowały Chinki Shuai Peng i Jie Zheng (7.), natomiast Urszula i Belgijka Yanina Wickmayer rozpoczną grę od pojedynku z Nowozelandka Mariną Erakovic i Tamarine Tanasugarn z Tajlandii.

Julia Goerges (Niemcy, 19) - Kristina Barrois (Niemcy) 6:3, 6:2
Maria Kirilenko (Rosja, 25) - Jekaterina Makarowa (Rosja) 4:6, 6:1, 7:6 (7-3)
Lucie Safarova (Czechy, 27) - Magdalena Rybarikova (Słowacja) 2:6, 6:3, 6:2
Anabel Medina-Garrigues (Hiszpania, 30) - Karin Knapp (Włochy) 6:7 (4-7), 6:4, 6:3
Monica Niculescu (Rumunia) - Patricia Mayr (Austria) 6:3, 6:3
Laura Pous-Tio (Hiszpania) - Misaki Doi (Japonia) 6:2, 6:7 (12-14), 5:2 - krecz Doi
Laura Robson (W.Brytania) - Ayumi Morita (Japonia) 7:6 (7-5), 1:0 - krecz Mority
Madison Keys (USA) - Jill Craybas (USA) 6:2, 6:4
Kateryna Bondarenko (Ukraina) - Lucie Hradecka (Czechy) 6:3, 6:0
Cwetana Pironkowa (Bułgaria) - Virginie Razzano (Francja) 6:2, 6:3
Irina Falconi (USA) - Klara Zakopalova (Czechy) 3:6, 6:4, 6:2
Anastazija Jakimowa (Białoruś) - Noppawan Lertcheewakarn (Tajlandia) 6:0, 4:6, 6:3
Nadia Pietrowa (Rosja, 24) - Chan Yung-jan (Tajwan) 6:3, 1:6, 6:4
Romina Oprandi (Włochy) - Melandie Ouidin (USA) 6:0, 7:6 (9-7)
Wiera Duszewina (Rosja) - Anastazija Siewastowa (Łotwa) 6:3, 6:4
Samantha Stosur (Australia, 9) - Sofia Arvidsson (Szwecja) 6:2, 6:3
Ałła Kudriawcewa (Rosja) - Anastasia Rodionova (Australia) 7:6 (7-1), 7:5
Polona Hercog (Słowenia) - Bethanie Mattek-Sands (USA) 6:1, 6:3
Christina McHale (USA) - Aleksandra Wozniak (Kanada) 6:3, 6-7 (5-7), 6:4
Venus Williams - Wiesna Dolonc (Rosja) 6:4, 6:3