Marcin Nowak 29.10.2011

Kolejny genialny mecz w Premier League

Arsenal pokonał w sobotę na Stamford Bridge Chelsea 5:3 w meczu londyńskich zespołów w 10. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Anglii.
Robin Van Persie cieszy się ze zdobytego golaRobin Van Persie cieszy się ze zdobytego golafot. PAP/EPA

To pierwsze wyjazdowe zwycięstwo "Kanonierów" w tym sezonie i 500. pod wodzą Arsena Wengera.

Szczęsny mógł wylecieć z boiska

Cały mecz w barwach Arsenalu rozegrał Wojciech Szczęsny (na ławce rezerwowych siedział Łukasz Fabiański). Polak miał kilka dobrych interwencji, nie ustrzegł się jednak błędów. W 50. min. spotkania wyszedł przez pole karne i nieprzepisowo powstrzymał zawodnika Chelsea Ashley'a Cola. Sędzia zdecydował się pokazać mu tylko żółtą kartkę, gdyż w pobliżu całej sytuacji znajdowali się także obrońcy.

Szczęsny miał także niezbyt udaną interwencję w końcówce, kiedy wypiąstkowana przez niego piłka trafiła do zawodnika gospodarzy Juana Maty. Na Szczęście dla Polaka, sytuacja ta nie zakończyła się utratą bramki.

Wygrana nie przyszła ekipie Arsena Wengera łatwo, a szala zwycięstwa przechylała się raz na korzyść jednej strony, raz na drugiej. Bohaterem został zdobywca hat- tricka, kapitan Arsenalu Robin van Persie. Holender wpisał się na listę strzelców w 36., 85. i drugiej minucie doliczonego czasu gry i z dorobkiem 10 bramek jest obecnie najskuteczniejszym piłkarzem Premier League. Gole dla gości strzelali także Anglik Theo Walcott oraz Brazylijczyk Andre Santos, który zaliczył pierwsze trafienie w barwach Kanonierów.

Dla gospodarzy na listę strzelców wpisali się Anglicy Frank Lampard (14. min.) i John Terry (45.) oraz Hiszpan Juan Mata (80.).

Arsenal odbije się od dna?

- Gramy teraz bardziej konsekwentnie i spójnie i musimy to kontynuować. We wtorek czeka nas kolejny test gdzie będziemy musieli pokazać taką jakość ponownie - powiedział trener Arsenalu Wenger.

Zadowolony z postawy "Kanonierów" był także walijski pomocnik Aaron Ramsey.
- To był naprawdę dobry mecz dla nas, pokazaliśmy charakter odrabiając straty. Myślę, że zasłużyliśmy na zwycięstwo, stworzyliśmy wiele sytuacji i wykorzystaliśmy je. Wreszcie nasza gra zaczyna się "kleić" i pokazujemy na co nas stać - ocenił spotkanie Walijczyk.

Dzięki zwycięstwu Arsenal awansował na 6. miejsce w tabeli, ale może je stracić na rzecz Liverpoolu, który rozegra swoje spotkanie 10. kolejki w sobotę wieczorem. Chelsea nadal plasuje się na trzeciej pozycji.

W innym sobotnim meczu piłkarze Manchesteru United skromnie pokonali na wyjeździe Everton 1:0. Zwycięstwo "Czerwonym Diabłom", które w zeszłym tygodniu przegrały na własnym stadionie z lokalnym rywalem City (1:6), zapewnił w 19. minucie Meksykanin Javier Hernandez.

Manchester City nie do zatrzymania

The Citizens z kolei wygrali przed własną publicznością z Wolverhampton Wanderers 3:1, odnosząc piąte z rzędu zwycięstwo w Premier League. Było to drugie starcie obu ekip w ostatnich kilku dniach. W środę w Pucharze Ligii Angielskiej lepsze okazało się również City (5:2).

Gospodarze kończyli mecz w dziesiątkę, po czerwonej kartce za faul w polu karnym dla Belga Vincenta Kompany'ego w 74. minucie. Mimo to podopiecznym Włocha Roberto Manciniego, którzy prowadzili do tego momentu 2:0, po bramkach Edina Dżeko i Aleksandara Kolarova udało się dowieźć korzystny rezultat do końca. Stracili wprawdzie gola z rzutu karnego, wykorzystanego przez Irlandczyka Stephena Hunta (75. min.), zdołali jednak odzyskać dwubramkowe prowadzenie po trafieniu Anglika Adama Johnsona w pierwszej minucie doliczonego czasu gry.

Piłkarze Manchesteru City nie doznali jeszcze w tym sezonie Premier League goryczy porażki i nadal pozostają liderami. Mają pięć punktów przewagi nad drugimi w tabeli United i już dziewięć nad trzecią Chelsea.