Marcin Nowak 01.11.2011

Liga Mistrzów: W jednej grupie już wszystko jasne

FC Barcelona i AC Milan zapewniły sobie występy w 1/8 finału Ligi Mistrzów. Oba zespoły awansowały z grupy H tych rozgrywek.
Arsenal Londyn - Olympique MarsyliaArsenal Londyn - Olympique Marsyliafot. PAP/EPA
  • W.Szymański PR Berlin o zwycięstwie Borussii Dortmund

Obrońcy trofeum awans wywalczyli, wygrywając w 4. kolejce z Viktorią Pilzno 4:0, a mistrzowie Włoch po remisie z Bate Borysów 1:1.

Boski Messi i niesamowity Valdes

Bohaterami spotkania w Pradze byli Lionel Messi i Victor Valdes. Argentyńczyk zdobył trzy bramki i przekroczył granicę 200 goli w barwach "Blaugrany". Obecnie ma ich 202 i do najskuteczniejszego w historii klubu Cesara Rodrigueza brakuje mu 33. W obecnej edycji LM ma już w dorobku sześć bramek.

Z kolei Valdes zachowując czyste konto przez 38 minut został bramkarzem z najdłuższą serią bez puszczonego gola. Do tej pory rekord Barcelony wynosił 824 minuty i należał od sezonu 1972/73 do Miguela Reiny, ojca bramkarza Liverpoolu i reprezentacji Hiszpanii Pepe Reiny. 29-letni Valdes wyśrubował go do 877 minut.

Bramkę dla gości zdobył też w Pradze Cesc Fabregas. Viktoria od 22. minuty grała w dziesiątkę, gdyż czerwoną kartką za faul na Messim został ukarany Marian Cisovsky.
Szansy na awans nie zmarnował też inny zespół grupy H - Milan, który zremisował w Mińsku z Bate Borysów 1:1. Goście prowadzili od 22. minuty po strzale będącego ostatnio w wielkiej formie Szweda Zlatana Ibrahimovica, ale 10 minut po przerwie wyrównał z rzutu karnego Renan Bressan.

- Popełniliśmy sporo błędów po własną bramką, co skończyło się rzutem karnym i straconym golem. Nie wiem, czy sędzia dyktując jedenastkę nie pomylił się. Ale to nie jest najważniejsze. Nie mamy powodów do narzekań, bo rozegraliśmy dobry mecz, a zabrakło tylko kropki nad "i" w postaci zwycięstwa - powiedział trener "Rossonerrich" Massimiliano Allegri.

Milan ma sześć punktów więcej niż mistrz Białorusi, który nie wyprzedzi go z uwagi na gorszy bilans bezpośrednich meczów.

Polskie akcenty w Lidze Mistrzów

Bliski zdobycia drugiego gola w LM był Robert Lewandowski. Zawodnik Borussii Dortmund w 60. minucie meczu z Olympiakosem Pireus przejął piłkę zagraną przez jednego z obrońców gości do bramkarza, minął go i z bardzo ostrego kąta trafił w słupek. Polak był jednak bardzo widoczny, a trzech rywali za faul na nim zostało ukaranych żółtymi kartkami.

Mistrz Niemiec wygrał 1:0 po trafieniu w siódmej minucie Kevina Grosskreutza. Pierwsze zwycięstwo drużyny trenera Juergena Kloppa przedłużyło jej nadzieje na awans do kolejnej rundy. Oprócz Lewandowskiego, całe spotkanie rozegrał Łukasz Piszczek, a Jakub Błaszczykowski pojawił się na boisku na ostatni kwadrans.

- Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, by dziś wygrać. A może nawet więcej - podkreślił po meczu Klopp.

Borussia ma obecnie cztery punkty i wyprzedziła Olympiakos w tabeli grupy F. Liderem jest Arsenal Londyn - osiem, przed Olympique Marsylia - siedem. "Kanonierzy", których bramki strzegł Wojciech Szczęsny, a rezerwowym był Łukasz Fabiański, zremisowali z mistrzem Francji 0:0 i pozostają niepokonani w bieżącej edycji Champions League.

Pogromcy Wisły Kraków znów zadziwiają

Nie zwalnia tempa Apoel Nikozja. Tym razem pogromca Wisły Kraków z eliminacji pokonał FC Porto 2:1. Wszystkie gole zdobyli w tym meczu Brazylijczycy, ale najważniejsze było trafienie Gustavo Manduki w ostatniej minucie gry, które zapewniło gospodarzom drugie zwycięstwo w grupie G i pozycję lidera.

W drugim meczu tej grupy Zenit St. Petersburg pokonał Szachtara Donieck 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył uderzeniem głową w doliczonym do pierwszej połowy przez sędziego czasie gry belgijski obrońca Nicolas Lombaerts.

W tabeli Apoel ma punkt przewagi nad Zenitem oraz cztery nad "Smokami" z Porto i sześć nad Szachtarem.

Skomplikowała się sytuacja w grupie E. Szanse na awans w tej kolejce miały Chelsea Londyn i Bayer Leverkusen, ale łącznie wywalczyły jeden punkt. Zespół angielski zremisował w Belgii z KRC Genk 1:1, a jego brazylijski obrońca David Luiz nie wykorzystał rzutu karnego. Rezerwowym bramkarzem w ekipie belgijskiej był Grzegorz Sandomierski. W drugim spotkaniu Valencia wygrała z Bayerem Leverkusen 3:1, odnosząc pierwsze zwycięstwo w LM.

Genk zamyka tabelę z dwoma punktami, ale trzy pozostałe drużyny dzielą trzy punkty (Chelsea - 8, Bayer - 6, Valencia - 5).

Dokończenie 4. kolejki Champions League w środę. Tego dnia zagrają m.in.: Trabzonspor (w szerokiej kadrze Arkadiusz Głowacki, Adrian Mierzejewski, Paweł Brożek, ostatnio kontuzjowany Piotr Brożek) z CSKA Moskwa, Inter Mediolan z OSC Lille (Ludovic Obraniak, Ireneusz Jeleń) i Manchester United (Tomasz Kuszczak) z Otelulem Galati.

Wyniki wtorkowych meczów 4. kolejki fazy grupowej i tabele piłkarskiej Ligi Mistrzów: