Marcin Nowak 14.05.2012

Skandal po śmierci żużlowca - sędzia chciał kontynuować

Mecz Ekstraligi Stal Gorzów Wlkp. - Stelmet Falubaz Zielona Góra na wiadomość o śmierci Lee Richardsona został odwołany, ale nie bez problemów.
Stal Gorzów Wielkopolski - Stelmet Falubaz Zielona GóraStal Gorzów Wielkopolski - Stelmet Falubaz Zielona GóraPAP/Lech Muszyński

Nie stało się to jednak natychmiast - tylko dopiero po 11. biegu przy stanie 44:21 dla gospodarzy.
Żużlowiec PGE Marmy Rzeszów Brytyjczyk Lee Richardson, który podczas niedzielnego meczu z Betardem Spartą Wrocław miał wypadek, zmarł wieczorem we wrocławskim szpitalu.

Wiadomo było już wcześniej
Wiadomość o śmierci Brytyjczyka dotarła na stadion w Gorzowie podczas ósmego biegu derbowego pojedynku między Stalą a Stelmetem Falubaz Zielona Góra, przy stanie 29:19 dla gospodarzy.
Wówczas sędzia Marek Wojaczek przerwał zawody i udał się do parkingu na rozmowę z przedstawicielami obu zespołów. Po naradzie arbiter ogłosił, że spotkanie będzie kontynuowane.
W dwóch kolejnych biegach (9 i 10) zawodnicy Stali Gorzów wygrali podwójnie i wynik wynosił 39:21. W tym momencie nastąpiła kolejna przerwa w zawodach.
Na starcie do 11. wyścigu nie pojawili się zawodnicy Falubazu i po upływie 2 minut zostali wykluczeni. Tym sposobem Michael Jepsen Jensen z Krzysztofem Kasprzakiem zdobyli 5 kolejnych punktów i było 44:21 dla Stali.

Zamieszanie w parku maszyn
Wyścig 12. nie doszedł już do skutku. W parku maszyn przez kilkadziesiąt minut trwało zamieszanie, brakowało jednak jednoznacznego komunikatu, co dalej z zawodami.
Po kolejnej wizycie w parkingu i rozmowach z przedstawicielami klubów, sędzia Marek Wojaczek ogłosił, że zawody zostają odwołane.
- W związku z taką, a nie inną postawą, przede wszystkim drużyny gości, zawody są w tym momencie odwołane, a ostateczną decyzję, jakim wynikiem zostanie ten mecz zweryfikowany, podejmie organ zarządzający czyli Ekstraliga SA - powiedział w wywiadzie dla TVP Sport Marek Wojaczek.

Były sportowe emocje
Początek niedzielnego meczu w Gorzowie zapowiadał ciekawe widowisko. W pierwszych trzech biegach padały rekordy toru. Na przyczepnej nawierzchni bili je kolejno - Patryk Dudek z Falubazu, a po nim Michael Jepsen Jensen i Matej Zagar - obaj ze Stali.
W piątym biegu kolejny raz rekord, z czasem 58 sekund ustanowił Niels Krystian Iversen, który był jego posiadaczem przed tym meczem (59,65).
Stal w pierwszej fazie zawodów miała przewagę, a w zespole z Zielonej Góry najlepiej prezentował się Patryk Dudek.
Punkty po 11. biegach, przy wyniku 44:21:
Stal Gorzów: Michael Jepsen Jensen 9 (3,1,2,3), Krzysztof Kasprzak 9 (1,3,3,2), Niels Kristian Iversen 8 (2,3,3), Matej Zagar 7 (3,2,2), Tomasz Gollob 5 (t,2,3), Bartosz Zmarzlik 5 (2,1,2,0), Adrian Cyfer 1 (1,0).
Stelmet Falubaz: Patryk Dudek 6 (3,3,0), Piotr Protasiewicz 6 (0,3,2,1), Rune Holta 4 (1,2,1), Andreas Jonsson 4 (2,1,1), Jonas Davidsson 1 (0,1,d,w), Aleksandr Łoktajew 0 (0,d,-,w), Adam Strzelec 0 (u,-,0).
Widzów komplet - ok. 15 tys. Zawody sędziował Marek Wojaczek z Rybnika.

Wyniki meczów 5. kolejki i tabela ekstraligi żużlowej:
Betard Sparta Wrocław - PGE Marma Rzeszów 50:39
Lotos Wybrzeże Gdańsk - Dospel CKM Włókniarz Częstochowa 54:36
Azoty Tauron Tarnów - Unia Leszno 56:34
Unibax Toruń - Polonia Bydgoszcz 51:39
Stal Gorzów Wlkp. - Stelmet Falubaz Zielona Góra mecz przerwany

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, małe punkty zdobyte, małe punkty stracone, punkty, różnica małych punktów)

1.Azoty Tauron Tarnów 5 4 1 0 258-191 9 +67
2.Stal Gorzów Wlkp. 4 4 0 0 215-145 8 +70
3.Unia Leszno 4 2 1 1 180-180 5
4.Unibax Toruń 4 2 0 2 186-174 4 +12
5.Polonia Bydgoszcz 5 2 0 3 221-228 4 -7
6.Betard Sparta Wrocław 5 2 0 3 212-237 4 -25
7.Lotos Wybrzeże Gdańsk 5 2 0 3 213-237 4 -24
8.Stelmet Falubaz Zielona Góra 3 1 1 1 134-136 3 -2