Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Tomasz Owsiński 29.08.2012

Paraolimpijczycy rozpoczynają walkę w Londynie

Ponad 4 tysiące sportowców ze 166 krajów, rywalizujących w 20 dyscyplinach wystartuje w igrzyskach paraolimpijskich.
Posłuchaj
  • Kamil Szwarbuła (IAR) - relacja z rozpoczęcia igrzysk paraolimpijskich
  • Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego o tym, jak reprezentacja Polski spędza ostatnie godziny przed rozpoczęciem zawodów
  • Robert Szaj, wiceprezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego o stanie przygotowań Londynu do paraolimpiady
  • Adam Dąbrowski, PR Londyn - inauguracja paraolimpiady w Londynie
Czytaj także

Do 9 września o 503 komplety medali ubiegać się będzie 101-osobowa reprezentacja Polski. Biało-czerwoni wystąpią w 11 spośród 20 dyscyplin igrzysk.

Uroczystość otwarcia rozpocznie się na Stadionie Olimpijskim o godzinie 21.30 czasu polskiego. Po widowisku zatytułowanym "Oświecenie" nastąpi defilada sportowców. Chorążym polskiej ekipy będzie 46-letnia lekkoatletka Renata Chilewska z Gryfina, zdobywczyni sześciu medali paraolimpijskich (1992, 2004, 2008) w pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i dyskiem. Pod koniec ceremonii na arenie zapłonie znicz od ognia, który tydzień wcześniej rozpoczął wędrówkę po Wielkiej Brytanii.

Czego możemy się spodziewać po ceremonii otwarcia? Organizatorzy są tajemniczy, ale wiemy, że pojawią się wątki szekspirowskie. Udział w uroczystościach weźmie też legendarny, sparaliżowany fizyk Stephen Hawking.

Na dzień przed ceremonią otwarcia w rozmowie z BBC sposób zorganizowania i wypromowania zawodów chwalił Oscar Pistorius, jedna z gwiazd igrzysk. W pochwałach nie jest odosobniony. Felipe Rocha, relacjonujący igrzyska dla brazylijskiego radia publicznego, zwraca uwagę, że klimat dla zawodów jest na Wyspach wyjątkowo dobry. To przecież w Wielkiej Brytanii, a dokładniej w miasteczku Stoke Mandeville, narodził się tuż po drugiej wojnie światowej ruch paraolimpijski.

- Relacjonując igrzyska w Pekinie zadałem sportowcom pytanie, jakie miasto byłoby dla nich idealne. Niemal wszyscy powiedzieli, że miejscem, gdzie najbardziej szanuje się niepełnosprawnych sportowców, jest Londyn - mówi Polskiemu Radiu Rocha.

Nawet on jest jednak zaskoczony popularnością imprezy. Popyt na bilety jest ogromny, a organizatorzy spodziewają się, że po raz pierwszy w historii igrzysk paraolimpijskich sprzedadzą wszystkie bilety.

Specjalny zestaw znaczków na paraolimpiadę

Tymczasem poczta brytyjska (Royal Mail) dla upamiętnienia XIV igrzysk paraolimpijskich wydała specjalny zestaw czterech znaczków. Będą one dostępne w sprzedaży od środy 29 sierpnia. W tym dniu odbędzie się uroczystość otwarcia imprezy.
Znaczki przedstawiają dwie z 20 znajdujących się w programie igrzysk dyscyplin - koszykówkę na wózkach i lekkoatletykę, a także Stadion Olimpijski oraz słynne koło widokowe - London Eye.
Royal Mail zapowiedziała także wypuszczenie znaczków z podobiznami brytyjskich złotych medalistów. Poinformowała też, że będzie kontynuować tradycję malowania swoich czerwonych skrzynek pocztowych na złoty kolor w każdym mieście, z którego pochodzi nagrodzony medalem paraolimpijczyk.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, to