Aneta Hołówek 30.08.2012

Udany rewanż polskich koszykarzy z Belgią

Polska wygrała w Antwerpii z Belgią w meczu grupy E eliminacji mistrzostw Europy koszykarzy. To udany rewanż biało-czerwonych za porażkę u siebie w pierwszym spotkaniu 57:64, przybliżający ich do udziału w turnieju finałowym.
Marcin GortatMarcin GortatWikipedia/Zorro2212

Biało-czerwoni awansowali na drugie miejsce w tabeli.
W spotkaniu najsłabszych zespołów w grupie Szwajcaria pokonała we Fryburgu Albanię 93:84 (24:15, 26:20, 15:27, 28:22)
Szwajcarzy będą kolejnymi rywalami biało-czerwonych. Mecz odbędzie się 2 września w Zielonej Górze.
Pierwszą rundę biało-czerwoni zakończyli z bilansem dwóch zwycięstw i dwóch porażek. Na inaugurację ulegli w Sopocie Belgom 57:64, potem pokonali Szwajcarów 80:66, przegrali z Finami w Koszalinie 79:81 i pokonali w Tiranie Albanię 105:67.
O 16 miejsc w ME na Słowenii (4-22 września) rywalizuje 31 zespołów podzielonych na sześć grup. Awans wywalczą po dwa z każdej oraz cztery z najlepszym bilansem z trzecich pozycji. Eliminacje zakończą się 11 września.
Udziału w EuroBaskecie są już pewni uczestnicy IO w Londynie: wicemistrz igrzysk i mistrz Europy Hiszpania oraz Francja, Rosja, Litwa i Wielka Brytania, ponadto Macedonia i Grecja uczestniczące w dodatkowym turnieju kwalifikacyjnym do olimpiady, a także gospodarz ME - Słowenia.

Powiedzieli po meczu:
Ales Pipan (trener reprezentacji Polski): "To dla nas bardzo ważne zwycięstwo. Po porażce na własnym parkiecie mówiłem, że jesteśmy w stanie wygrać z Belgią na wyjeździe i dzisiaj właśnie tak się stało. Zagraliśmy bardzo dobre spotkanie. Od początku do końca. Nie było zdenerwowania w ekipie, gdy rywale wyszli w drugiej kwarcie na prowadzenie. Wzięty czas uspokoił grę i szybko zmniejszyliśmy straty. Czwarta kwarta była znakomita. Zatrzymaliśmy wszystkie ataki Belgów, a nasze rzuty z dystansu i zbiórki pod obydwiema tablicami odebrały im nadzieję. Cieszę się z postawy liderów zespołu Marcina Gortata, Łukasza Koszarka i Michała Ignerskiego oraz wszystkich pozostałych, bo każdy reprezentant ma swój wkład w ten sukces".
Michał Ignerski (skrzydłowy reprezentacji Polski): "Dzisiaj wszyscy byliśmy agresywni. Gra opierała się nie tylko na pojedynkach jeden na jeden Marcina Gortata czy rzutach z dystansu. Każdy przebywający na boisku zmuszał Belgów swą aktywnością do popełniania fauli. Wykonywaliśmy dużo rzutów wolnych i trafialiśmy je. Zagraliśmy bardzo zespołowo. Marcin Gortat, który przed przerwą odpoczął z powodu problemów z faulami, wyszedł na drugą połowę pełen energii. Rywale nie nadążali za nim. Swoje zrobił Łukasz Koszarek, każdy dał od siebie to, co powinien. Agresywna obrona i zbiórki sprawiły, że Belgowie w czwartej kwarcie nie byli w stanie nam się przeciwstawić. To był najlepszy mecz reprezentacji Polski w tych eliminacjach".

Wyniki 6. kolejki meczów w grupie E:

Szwajcaria - Albania 93:84 (24:15, 26:20, 15:27, 28:22) Belgia - Polska 73:87 (22:26, 23:16, 20:20, 8:25) pauzowała Finlandia
tabela pkt M Z P kosze 1. Finlandia 8 4 4 0 381:276 2. Polska 8 5 3 2 398:351 3. Belgia 8 5 3 2 382:349 4. Szwajcaria 7 5 2 3 344:402 5. Albania 5 5 0 5 338:483