Marcin Nowak 18.09.2012

LM: Lewandowski autorem zwycięskiego gola

Robert Lewandowski zdobył gola dla Borussii Dortmund w 87. minucie meczu Ligi Mistrzów z Ajaksem Amsterdam. Bramka Polaka dała trzy punkty mistrzowi Niemiec w tym meczu.
Robert LewandowskiRobert Lewandowski PAP/EPA/MARIUS BECKER
  • Ewa Wysocka, PR Hiszpania - relacja z meczu Real Madryt - Manchester City
  • Wojciech Szymański, PR Berlin - relacja z meczu Borussii Dortmund z Ajaxem Amsterdam

W 57. minucie włoski arbiter Paolo Tagliavento uznał, że faulowany w polu karnym był Mario Goetze i podyktował rzut karny. Mats Hummels strzelił jednak słabo, w sposób sygnalizowany i Kenneth Vermer nie miał kłopotów z obroną.
Decydująca akcja miała miejsce w 87. minucie. Piszczek zagrał głową w pole karne do Lewandowskiego, który obracając się zostawił za sobą obrońcę i mocnym strzałem z ośmiu metrów zapewnił - jak się okazało - zwycięstwo gospodarzom.
To jego druga w karierze bramka w LM. Przed rokiem trafił do siatki Olympiakosu Pireus. Lewandowski i Piszczek rozegrali całe spotkanie, a Błaszczykowskiego w 73. minucie zmienił Chorwat Ivan Perisic.

Aż czterech Polaków grało wtorkowego wieczoru w Lidze Mistrzów. Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski i Robert Lewandowski znaleźli się w składzie Borussii Dortmund na mecz z Ajaxem Amsterdam, a Marcin Wasilewski grał w ekipie Anderlechtu Bruksela w bezbramkowo zremisowanym spotkaniu wyjazdowym z AC Milan.

Hit kolejki bez wątpienia w Madrycie

Tymczasem we wtorkowym hicie spotkań Ligi Mistrzów Real Madryt pokonał Manchester City 3:2 (0:0) w meczu grupy D piłkarskiej Ligi Mistrzów. "Królewscy" zwycięstwo zawdzięczają piorunującej końcówce spotkania.

Real dwa razy przegrywał z Manchesterem City, ale ostatecznie trzy punkty zostały na Santiago Bernabeu. Trener Jose Mourinho mógł odetchnąć, bo jego zespół zrewanżował się za słaby start w lidze hiszpańskiej.
Strzelecki festiwal rozpoczął w 68. minucie Bośniak Edin Dżeko. Osiem minut później strzałem w okienko wyrównał Brazylijczyk Marcelo. W 86. z rzutu wolnego Ikera Casillasa zaskoczył Serb Alexander Kolarov. Mimo niekorzystnego obrotu sprawy gospodarze nie rezygnowali. Najpierw wyrównał Francuz Karim Benzema, po akcji innego rezerwowego Niemca Mesuta Oezila, a w pierwszej minucie doliczonego czasu gry Portugalczyk Cristiano Ronaldo zapewnił zwycięstwo "Królewskim".

Paryżanie rozpoczęli od mocnego uderzenia

Bardzo dobrze zmagania w LM rozpoczął zespół Paris St. Germain. Należący do katarskich szejków klub latem wydał na nowych piłkarzy 180 mln dolarów i inwestycja powoli się zwraca.
Spłaca się szczególnie Szwed Zlatan Ibrahimović, który w 19. minucie zdobył pierwszego gola w meczu z Dynamem Kijów. W ciągu następnego kwadransa gospodarze strzelili kolejne dwie bramki, których autorami byli Brazylijczycy Thiago Silva i Alex. Honorowe trafienie dla gości zanotował w końcówce Portugalczyk Miguel Veloso, a wynik tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego ustalił Argentyńczyk Javier Pastore.
W innym spotkaniu grupy A Dinamo Zagrzeb przegrało z FC Porto 0:2.

Imponujący debiut Malagi
Zwycięstwo w debiucie w Champions League zanotowała Malaga, która pokonała Zenit St. Petersburg 3:0. Dwudziestolatek Isco zapewnił hiszpańskiej ekipie prowadzenie już w drugiej minucie i był to pierwszy gol obecnej edycji LM. W 13. minucie podwyższył na 2:0 Argentyńczyk Javier Saviola, a w drugiej połowie wynik ustalił Isco, który po 1. kolejce jest najskuteczniejszym zawodnikiem rozgrywek.
Gorzej debiut będą w LM wspominać będą piłkarze i kibice Montpellier. Mistrz Francji przegrał na własnym boisku z Arsenalem Londyn 1:2. W bramce gości zagrał Włoch Vito Mannone. Wojciech Szczęsny jest kontuzjowany, a Łukasza Fabiańskiego zabrakło w kadrze na to spotkanie.
Gospodarze prowadzili po trafieniu z rzutu karnego pochodzącego z Maroka Younesa Belhandy w dziewiątej minucie. Po kolejnych dziewięciu to "Kanonierzy" wygrywali. Najpierw do siatki trafił Lukas Podolski, a po chwili reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej Gervinho.
W drugim meczu grupy B Olympiakos Pireus przegrał z Schalke 04 Gelsenkirchen 1:2.