Aneta Hołówek 17.11.2012

Szczęsny wraca do pracy. Niespodziewane zmiany w tabeli

W 12. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Anglii Arsenal Londyn odniósł cenne zwycięstwo w derbach stolicy z Tottenhamem Hotspur 5:2. Niespodziewanej porażki doznał Manchester United, który uległ Norwich City 0:1. Nowym liderem został Manchester City.

"Czerwone Diabły", które do spotkania z Norwich City przystępowały w roli faworytów, nie zdołały zdobyć żadnego punktu w sobotnim spotkaniu. Bramka Anthony'ego Pilkingtona zapewniła gospodarzom niespodziewane zwycięstwo, a podopieczni Aleksa Fergusona ponieśli trzecią porażkę w tym sezonie.
Potknięcie lidera wykorzystał lokalny rywal Manchester City, który objął prowadzenie w tabeli po raz pierwszy w tym sezonie. "The Citizens" rozgromili 5:0 Aston Villę. Po dwie bramki zdobyli Argentyńczycy Carlos Tevez i Sergio Aguero, a na listę strzelców wpisał się także Hiszpan David Silva.
W rozegranych kilka godzin wcześniej derbach północnego Londynu do bramki "Kanonierów" po kilkutygodniowej przerwie spowodowanej kontuzją powrócił Wojciech Szczęsny. W ubiegłym tygodniu Polak zasiadł na ławce rezerwowych, ale tym razem trener Arsenalu Francuz Arsene Wenger postanowił dać mu szansę zaprezentowania się na boisku.
Szczęsny nie miał łatwego zadania, zwłaszcza w pierwszych 15 minutach meczu, kiedy niepodzielnie dominowali podopieczni Portugalczyka Andre Villasa-Boasa. Jako pierwszy reprezentanta Polski pokonał William Gallas, ale sędzia Howard Webb uznał, że Francuz był na spalonym. Już minutę później jednak Tottenham prowadził po celnym strzale Emmanuela Adebayora. Napastnik reprezentacji Togo skorzystał z błędów obrońców rywali i oddał mocny strzał. Urodzony w Warszawie golkiper zatrzymał piłkę końcami palców, ale nie zdołał jej złapać i przy dobitce był bezradny. Po chwili szansę na podwyższenie miał Aaron Lennon, ale piłka po jego strzale nieznacznie minęła bramkę Arsenalu.
Adebayor niedługo cieszył się z miana bohatera spotkania. W 18. minucie musiał opuścić plac gry po otrzymaniu czerwonej kartki za faul na Hiszpanie Santim Cazorli. Grając w przewadze "Kanonierzy" ruszyli do ataku, ale w groźnych sytuacjach udanie interweniował francuski bramkarz Hugo Lloris, który nie miał dotąd zbyt wielu okazji, aby zaprezentować się klubowym kibicom.
Odrabianie strat gracze Arsenalu, których z trybun oglądał były kolega z boiska Francuz Thierry Henry, rozpoczęli w 24. minucie. Celnym strzałem głową popisał się niemiecki obrońca Per Mertesacker. W pierwszej połowie "Kanonierzy" zdobyli jeszcze dwa gola - Llorisa pokonali urodzony w Gliwicach reprezentant Niemiec Lucas Podolski oraz w doliczonym czasie gry Francuz Oliver Giroud. Przy drugiej z bramek asystą, po efektownym rajdzie lewą stroną boiska, popisał się Cazorla.
Po przerwie to Hiszpan wpisał się na listę strzelców po podaniu Podolskiego. "Koguty" zmniejszyły straty do dwóch goli po strzale z dystansu Garetha Bale'a. Podobnie jak w pierwszej części gry, tak i teraz ostatnia bramka padłą w doliczonym czasie gry. Dorobek strzelecki powiększył Theo Walcott.
Dzięki temu zwycięstwu Arsenal, z 19 pkt na koncie, awansował na szóste miejsce w tabeli. Tottenham, który nie zdobył punktu w ostatnich czterech spotkaniach ligowych, jest ósmy.