Marcin Nowak 25.11.2012

Lillehammer zmorą polskich skoczków

Niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w norweskim Lillehammer wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer.
Gregor SchlierenzauerGregor SchlierenzauerPAP/EPA/Stian Lysberg Solum

Było to 41. w karierze pucharowe zwycięstwo Austriaka.

Jedyny z Polaków uczestniczący w serii finałowej - Krzysztof Miętus - zajął 26. miejsce.
Drugi w Lillehammer był Norweg Anders Fannemel, a trzeci Austriak Thomas Morgenstern, który został liderem klasyfikacji PŚ. Na czwartej pozycji uplasował się Norweg Anders Jacobsen, a za nim zdobywca Pucharu Świata w ubiegłym sezonie jego rodak Anders Bardal. Polacy wypadli słabo, do finałowej serii zakwalifikował się tylko Miętus.
Po pierwszej serii prowadził Norweg Anders Fannemel - 140 m, drugi był Schlierenzauer - 141 m, a trzeci Morgenstern - 135 m. Fannemel i Morgenstern skakali z 9. belki startowej, Schlierenzauer z 10.
Zmiana belki startowej zlecana przez trenera to nowość wprowadzona w przepisach od tegorocznego sezonu. W niedzielę w Lillehammer skorzystali z niej szkoleniowcy Austrii, Norwegii i Niemiec. Start z niższej belki automatycznie daje zawodnikowi więcej punktów za obniżony rozbieg, co może mieć wpływ na ostateczny rezultat konkursu.
Polacy w pierwszej serii wypadli bardzo słabo. Co prawda awansowała do niej cała szóstka, ale do finału zakwalifikował się tylko Miętus zajmując 29. miejsce po lądowaniu na 128,5 m. Kamil Stoch uzyskał 128,5 m i zajął 36. miejsce, Piotr Żyła był 42. - 122,5 m, Dawid Kubacki 44. - 122,5 m, Bartłomiej Kłusek 45. - 121 m, a Maciej Kot 47. - 120 m.
Finał był popisem Schlierenzauera. Austriak oddał najdłuższy skok serii - 137 m i zapewnił sobie zwycięstwo. Miętus skoczył w dobrym stylu 125,5 m i ostatecznie uplasował się na 26. pozycji.
W serii finałowej zawiodła aparatura obliczająca wyniki, oficjalne zostały przedstawione kilka minut po zakończeniu konkursu. Po ich weryfikacji Jacobsen awansował na czwarte miejsce, a Bardal spadł na piąte.