Marcin Nowak 27.11.2012

Gol Błaszczykowskiego, ale wpadka Borussii

Jakub Błaszczykowski zdobył bramkę w meczu 14. kolejki Bundesligi, ale Borussii Dortmund nie udało się odnieść zwycięstwa nad Fortuną Duesseldorf.
Borussia Dortmund - Fortuna DuesseldorfBorussia Dortmund - Fortuna DuesseldorfPAP/EPA/KEVIN KUREK

Czwarty gol w sezonie kapitana reprezentacji Polski wystarczył tylko do remisu 1:1.
W pierwszej połowie mistrzowie Niemiec kontrolowali przebieg spotkania, które oglądało ponad 80 tys. kibiców. Prowadzenie gospodarzom udało się uzyskać dopiero krótko przed przerwą.
W 43. minucie w polu karnym Fortuny po zagraniu Łukasza Piszczka Błaszczykowski odegrał klatką piersiową piłkę do Kevina Grosskreutza, ten od razu podał ją z powrotem do "Kuby", a polski pomocnik pięknym, precyzyjnym strzałem umieścił piłkę pod poprzeczką.
W drugiej połowie gra stała się bardziej wyrównana. Z czasem goście zaczęli stwarzać coraz większe zagrożenie pod bramką Romana Weidenfellera. W efekcie w 78. wyrównał strzałem głową Stefan Reisinger. Pomimo rozpaczliwych ataków gospodarzy, wynik nie uległ już zmianie.
Błaszczykowski został zmieniony w 81. minucie przez Juliana Schiebera, natomiast Piszczek i trzeci z Polaków - Robert Lewandowski - rozegrali cały mecz.
Fortuna przegrała serię trzech zwycięstw Borussii.

Niespodzianka we Frankfurcie
We Frankfurcie, gdzie Eintracht podejmował FSV Mainz Eugena Polanskiego, goście nieoczekiwanie pokonali czwartą przed tą kolejką drużynę w tabeli. Reprezentant Polski był na boisku od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego i zanotował asystę przy drugim golu, kiedy prostopadłym podaniem minął linię obrony i otworzył drogę do bramki Shawnowi Parkerowi. Mecz zakończył się wynikiem 3:1.
To pierwsza w sezonie porażka beniaminka z Frankfurtu na własnym stadionie.
Na cztery ostatnie minuty w barwach Hannoveru 96 pojawił się we wtorek na boisku Artur Sobiech, a jego zespół pokonał Greuther Fuerth 2:0.
Czwartego gola w sezonie zdobył Łotysz Artjoms Rudnevs. Były napastnik Lecha Poznań i król strzelców polskiej ekstraklasy przyczynił się do zwycięstwa Hamburgera SV nad Schalke 04 Gelsenkirchen 3:1.
W tabeli wciąż prowadzi Bayern Monachium, który ma 34 punkty. Bawarczycy w środę czeka wyjazd do szóstego w tabeli SC Freiburg. Borussia traci osiem punktów. W sobotę dojdzie w Monachium do pojedynku na szczycie.
Na kolejnych miejscach są trzy drużyny z dorobkiem 24 punktów: Eintracht Frankfurt, Schalke 04 Gelsenkirchen oraz Bayer Leverkusen, który w środę zmierzy się z Werderem Brema.