Marcin Nowak 08.12.2012

Chelsea Londyn podnosi się z kryzysu

Piłkarze Chelsea pokonali w sobotę na wyjeździe Sunderland 3:1 w 16. kolejce angielskiej ekstraklasy. To ich pierwsze zwycięstwo w ostatnich ośmiu meczach.
Fernando TorresFernando TorresPAP/EPA/LINDSEY PARNABY

Zwycięstwo - 2:0 nad West Bromwich Albion - odniósł także inny zespół z Londynu, Arsenal Wojciecha Szczęsnego.
Chelsea nie wygrała w lidze od 20 października, gdy w 8. kolejce pokonała inną stołeczną drużynę Tottenham Hotspur 4:2. Od tej pory czterokrotnie remisowała i poniosła trzy porażki.
W sobotę przełamała złą passę. Pierwsza bramkę w starciu z Sunderlandem zdobył w 11. minucie Fernando Torres. Jeszcze przed przerwą Hiszpan ponownie wpisał się na listę strzelców, wykorzystując "jedenastkę" podyktowaną za faul w polu karnym Szweda Sebastiana Larssona na Brazylijczyku Ramiresie. W drugiej części gry trafienie dla "The Blues" zaliczył rodak Torresa Juan Mata. Gospodarze zdołali odpowiedzieć tylko golem Adama Johnsona (66. minuta).
Było to drugie zwycięstwo londyńczyków pod wodzą Rafaela Beniteza, a pierwsze w lidze. Hiszpan, który 21 listopada zastąpił Włocha Roberto Di Matteo, poprowadził zespół do wygranej także w Lidze Mistrzów - 6:1 z FC Nordsjaelland. "The Blues" odpadli z tych rozgrywek i wiosną wystąpią w Lidze Europejskiej.
Chelsea pozostaje na trzecim miejscu w Premier League. Strata do prowadzącego Manchesteru United, który w niedzielę zmierzy się z drugim w tabeli lokalnym rywalem City, wynosi obecnie siedem punktów.

Wojciech Szczęsny niemal bezrobotny
Z dziesiątej na szóstą lokatę awansował Arsenal, który po trzech meczach bez wygranej w lidze (dwa remisy i porażka), w sobotę pokonał West Bromwich Albion 2:0. Bramki padły po rzutach karnych, oba wykorzystał Hiszpan Mikel Arteta.
Wojciech Szczęsny nie miał zbyt wiele pracy. Piłkarze West Bromwich rzadko zagrażali jego bramce. W 86. minucie bramkarz reprezentacji Polski popisał się bardzo dobrą interwencją po strzale Irlandczyka Shane'a Longa.
Czwarte zwycięstwo w sezonie odniósł Southampton Artura Boruca, pokonując innego beniaminka Premier League Reading 1:0. Jedynego gola zdobył w 61. minucie Jason Puncheon. Polski bramkarz, który w poprzednich kilku meczach był poza kadrą zespołu, tym razem usiadł na ławce rezerwowych.
Po raz drugi z rzędu dwie bramki w lidze zdobył dla Swansea Michu. Hiszpan jest z 12 trafieniami na koncie najlepszym strzelcem Premier League. W poprzedniej kolejce jego gole dały walijskiej ekipie zwycięstwo nad Arsenalem. Tym razem, w starciu z Norwich, nie pomogły. Swansea przegrała u siebie 3:4. Kolejny mecz bez zwycięstwa w lidze zanotował zamykający tabelę Queens Park Rangers, który zremisował z Wigan Athletic 2:2. Londyński zespół nie wygrał żadnego z 16 meczów w tym sezonie. To pierwszy taki przypadek w 20-letniej historii Premier League.