Aneta Hołówek 29.12.2012

Wyjazdy zmorą "Słońc" Gortata. Niechlubna seria trwa

Marcin Gortat zdobył dla Phoenix Suns 15 punktów i miał 10 zbiórek, ale jego zespół w meczu koszykarskiej ligi NBA przegrał na wyjeździe z Indiana Pacers 91:97. To dziewiąte w sezonie double-double Polaka i czwarta z rzędu porażka "Słońc".
Marcin GortatMarcin Gortat

Była to także czwarta kolejna wygrana Pacers, co oznacza dla nich najdłuższą taką serię w rozgrywkach.
Suns do ostatnich minut walczyli z czwartym zespołem Konferencji Wschodniej. Mimo że w końcówce drugiej kwarty przegrywali już różnicą 16 punktów (gospodarze do przerwy trafili siedmiokrotnie za trzy punkty, goście ani razu), odrobili tę stratę i na 5.19 minut przed końcem spotkania, po rzutach wolnych Jermaine'a O'Neala, wyszli na prowadzenie 83:81.
Utrzymali je tylko przez kilkanaście sekund, do momentu gdy na linii osobistych stanął David West. Do końca spotkania najlepszy w tym sezonie strzelec Indiany zdobył osiem z 16 punktów zespołu, nie myląc się w kluczowych momentach, czego nie można powiedzieć o graczach Phoenix.
Zespół z Arizony, któremu nie można odmówić ambicji i waleczności, przegrał już siedem kolejnych spotkań na wyjeździe. To najdłuższa taka seria "Słońc" od grudnia 2009 roku.
Skuteczny tego dnia Gortat przebywał na parkiecie 33 minuty i był drugim strzelcem oraz najlepiej zbierającym w zespole. Trafił sześć z dziewięciu rzutów z gry, z czego pięć z półdystansu, i trzy z czterech wolnych, miał osiem zbirek w obronie i dwie w ataku, dwie asysty, przechwyt, stratę i pięć fauli. Dwukrotnie został zablokowany przez rywali.
Najwięcej punktów dla Phoenix uzyskał Sebastian Telfair - 19. Rezerwowy rozgrywający, zastępując na tej pozycji Gorana Dragica, który nie mógł wystąpić z powodu kontuzji, miał także sześć asyst. Po 12 pkt dorzucili Shannon Brown i Luis Scola, a 11 - Jared Dudley.
W zespole gospodarzy, w którym zabrakło leczącego kontuzję Danny'ego Grangera, wyróżnili się George Hill - 22, Paul George - 15, West - 14 i rezerwowy Tyler Hansbrough - 12.
Suns z bilansem 11 zwycięstw i 19 porażek nadal zajmują 13. miejsce w Konferencji Zachodniej.
W starym roku rozegrają jeszcze dwa wyjazdowe spotkania - już w sobotę z Minnesota Timberwolves (13-13) i w sylwestrowy wieczór z Oklahoma City Thunder (22-6).