Marcin Nowak 06.01.2013

Dzień niespodzianek we włoskiej Serie A

Piłkarze Interu Mediolan ponieśli w niedzielę szóstą porażkę w obecnym sezonie ekstraklasy Włoch. W 19. kolejce podopieczni Andrei Stramaccioniego przegrali na wyjeździe 0:3 z Udinese.
Radość piłkarzy Udinese CalcioRadość piłkarzy Udinese CalcioPAP/EPA/ALBERTO LANCIA
  • Marek Lehnert (PR Rzym) - relacja z 19. kolejki włoskiej Serie A

W ostatnich trzech meczach ligowych "Nerazzuri" zdobyli tylko jeden punkt.
Goście kończyli mecz w dziesiątkę, bowiem czerwoną kartkę ujrzał w 65. minucie Brazylijczyk Juan. Zwycięstwo spisującemu się poniżej oczekiwań Udinese zapewniły dwa gole Antonio Di Natale (63. i 79. minuta) oraz jeden Kolumbijczyka Luisa Muriela (75.).
Napastnik reprezentacji Włoch zdobył już w tym sezonie 12 bramek w Serie A. Więcej od niego ma tylko Urugwajczyk Edinson Cavani z Napoli (16) oraz Stephan El Shaarawy z Milanu (14). Wojciech Pawłowski i Piotr Zieliński, reprezentujący barwy Udinese, oglądali cały mecz z ławki rezerwowych.
Szansy na zwiększenie przewagi nad czwartą drużyną tabeli Serie A nie wykorzystał lider Juventus Turyn. "Stara Dama" rozpoczęła starcie z Sampdorią Genua na własnym stadionie zgodnie z planem, bowiem w 24. minucie z rzutu karnego na 1:0 trafił Sebastian Giovinco. Chwilę później za czerwoną kartkę boisko musiał opuścić zawodnik gości Szwajcar Gaetano Berardi i wydawało się, że obrońcy tytułu sięgną po łatwe zwycięstwo.
Jednak w drugiej połowie dwa razy na listę strzelców wpisał się Argentyńczyk Mauro Icardi (w 52. i 69. minucie). Gospodarze nie potrafili doprowadzić do wyrównania i musieli pogodzić się z drugą w tym sezonie porażką w Turynie.
Przed własną publicznością niespodziewanie przegrała także trzecia przed tą kolejką Fiorentina, od której lepsza okazała się ekipa Pescary. W 57. minucie Brazylijczyk Jonathas pokonał bramkarza gospodarzy po raz pierwszy, a wynik na 2:0 ustalił w doliczonym czasie gry Szwed Mervan Celik.
Na jej miejsce wskoczyło Napoli, które w spotkaniu kończącym pierwszą w tym roku serię meczów pokonało Romę 4:1. Bohaterem wieczoru był Edinson Cavani. Urugwajczyk popisał się klasycznym hat-trickiem i prowadzi w klasyfikacji strzelców. Po jego trafieniach gospodarze prowadzili już 3:0.
Kontaktowego gola zdobył pochodzący z Argentyny reprezentant Italii Pablo Osvaldo, ale po chwili czerwoną kartkę ujrzał Bośniak Miralem Pjanic i nadzieje rzymian na poprawę rezultatu prysły. W końcówce stracili oni czwartą bramkę.
Trzy punkty odrobił za to AC Milan, który wygrał 2:1 z Sieną. Po jednym golu strzelili Hiszpan Bojan Krkic oraz Giampaolo Pazzini z rzutu karnego. Honorowe trafienie dla gości było dziełem Michele Paolucciego.
W sobotę Lazio Rzym pokonało Cagliari 2:1, a Catania bezbramkowo zremisowała z Torino. Cały mecz w barwach gości rozegrał Kamil Glik, który w 83. minucie zobaczył żółtą kartkę. Z kolei z ławki rezerwowych gospodarzy zmagania obserwował Błażej Augustyn.
W tabeli mimo porażki prowadzą piłkarze Juventusu - 44 pkt, przed Lazio Rzym - 39 oraz Napoli - 37.