Marcin Nowak 26.01.2013

Szczęsny wpuścił dwie, ale Arsenal awansował

Arsenal Londyn po zwycięstwie na wyjeździe nad drugoligowym Brighton Hove&Albion 3:2 awansował do 1/8 finału Pucharu Anglii.
Wojciech SzczęsnyWojciech SzczęsnyWikpedia/Ronnie Macdonald

W bramce gospodarzy zabrakło polskiego bramkarza - Tomasza Kuszczaka. Za to w zespole Arsenalu bronił - Wojciech Szczęsny.
Brighton Hove&Albion, który w poprzedniej rundzie wyeliminował występujący w Premier League Newcastle United, tym razem nie zdołał pokusić się o niespodziankę. Sprawił jednak Arsenalowi sporo kłopotów. Do 85. minuty remisował z uważanym za faworyta rywalem 2:2.
Na pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry zwycięstwo zapewnił "Kanonierom" wprowadzony na boisko kwadrans wcześniej Theo Walcott. Pokonał rezerwowego na co dzień bramkarza Caspera Ankergrena, który zastąpił Kuszczaka. Trener Brighton, były znany urugwajski piłkarz Gustavo Poyet, w poprzedniej rundzie FA Cup także pozwolił Polakowi odpocząć, dając szansę gry Duńczykowi.
Dwie bramki dla Arsenalu zdobył Francuz Oliver Giroud - w 16. i 56. minucie. Gospodarze dwukrotnie doprowadzali jednak do remisu. Najpierw w 33. minucie uczynił to Ashley Barnes, a w 62. Argentyńczyk Leonardo Ulloa. Obaj pokonali Szczęsnego strzałami głową.
"Kanonierzy" to obok Manchesteru United (11 triumfów) najbardziej utytułowany zespół w historii rozgrywek o Puchar Anglii. 10-krotnie sięgnęli po trofeum, ostatnio w 2004 roku. Największy sukces Brighton odniósł 30 lat temu, kiedy jedyny raz dotarł do finału.
W 1/8 finału (5. runda) zagra także mistrz Anglii Manchester City. W sobotę pokonał on na wyjeździe inny zespół występujący na co dzień w Premier League Stoke City 1:0. Zwycięstwo nie przyszło jednak "The Citizens" łatwo. Zapewnili je sobie dopiero w końcówce, po bramce argentyńskiego obrońcy Pablo Zabalety w 84. minucie.
Kolejną sensację sprawił piątoligowy Luton Town. Zespół ten w poprzedniej rundzie wyeliminował drugoligowy Wolverhampton Wanderers Sławomira Peszki (gra tam na zasadzie rocznego wypożyczenia z FC Koeln). W sobotę zaś, po golu Scotta Rendella, wygrał 1:0 z klubem Premier League Norwich City na jego boisku. To pierwszy przypadek od 24 lat, aby ekipa grająca w niższej niż czwarta liga, wyrzuciła za burtę w Pucharze Anglii zespół z ekstraklasy.
Sporą niespodziankę sprawił także trzecioligowy Milton Keynes Dons, który wygrał 4:2 z występującym w ekstraklasie Queens Park Rangers na jego boisku.
Broniąca trofeum Chelsea w 4. rundzie zagra w niedzielę na wyjeździe z trzecioligowym Brentfordem.