Marcin Nowak 26.01.2013

PNA: Wybrzeże Kości Słoniowej już w ćwierćfinale

Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej, po wygranej z Tunezją 3:0 w meczu grupy A, jako pierwsi zapewnili sobie awans do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki.

W drugim spotkaniu, także rozegranym w Rustenburgu, piłkarze Togo wygrali z Algierią 2:0.
O drugie miejsce w ćwierćfinale powalczą Togo i Tunezja, które zmierzą się ze sobą w ostatniej kolejce fazy grupowej. Szanse na awans straciła już Algieria, która przegrała obydwa dotychczasowe mecze.
W obu sobotnich spotkaniach bramki strzelali piłkarze słynnych klubów. Do wygranej WKS przyczyniły się m.in. trafienia Gervinho z Arsenalu Londyn i Yaya Toure z Manchesteru City. Dla Togo jednego z goli zdobył największy gwiazdor tamtejszego futbolu Emmanuel Adebayor z Tottenhamu Hotspur, który długo nie mógł się zdecydować, czy w ogóle pojedzie na PNA.
W meczu Algierii z Togo doszło do niecodziennej sytuacji. Uszkodzeniu uległa jedna z bramek - wygięła się do tyłu i z tego powodu spotkanie zostało przerwane w końcówce. W sumie sędzia do regulaminowego czasu gry doliczył 13 minut.
Turniej z udziałem 16 drużyn potrwa w RPA do 10 lutego. W poprzedniej edycji PNA najlepsza okazała się Zambia.
Spotkania są rozgrywane na stadionach w Johannesburgu, Durbanie, Port Elizabeth, Nelspruit i Rustenburgu, które gościły mecze mundialu w 2010 roku. Drużyny rywalizują w czterech grupach. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze z każdej z nich.