Marcin Nowak 03.02.2013

Puchar Davisa: Janowicz zapewnił awans Polakom

Polska pokonała we Wrocławiu Słowenię 3:2 w meczu Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa i awansowała do kolejnej rundy rozgrywek.
Jerzy JanowiczJerzy JanowiczPAP/Aleksander Koźmiński
  • Radosław Szymanik, kapitan reprezentacji Polski po wygranej ze Słowenią w Pucharze Davisa (IAR)

Mariusz Fyrstenberg przegrał z Tomislavem Ternarem w trzech setach 6:4, 5:7, 5:7 w ostatnim meczu Grupy I Strefy Euroafrykańskiej Pucharu Davisa.
Pierwotnie w drugim niedzielnym meczu mieli się zmierzyć Łukasz Kubot i Blaż Kavcic, ale z powodu kontuzji obu zawodników na korcie pojawili się Fyrstenberg i Ternar. Pojedynek rozgrywany był to dwóch zwycięskich setów.
Pierwszy set przebiegał niemal w całości pod dyktando Polaka, który szybko przełamał serwis rywala i wygrał 6:4. W drugiej partii rywalizacja się wyrównała; obaj zawodnicy przez długi czas, bez większych problemów wygrywali przy swoim podaniu. W gemie jedenastym Fyrstenberg był bliski przełamania serwisu rywala, ale przegrał w walce na przewagi. Niewykorzystana okazja zemściła się już chwilę później, gdy Ternar popisał się kilkoma mocnymi returnami i ta część spotkania była dla niego (7:5).
Po krótkiej przerwie na odpoczynek Polakowi już w trzecim gemie udało się przełamać serwis Słoweńca. W dziesiątym starciu, przy przewadze rywala popełnił dwa z rzędu błędy przy zagrywce i stracił prowadzenie. W decydującym gemie Fyrstenberg grał bardzo niedokładnie i ostatecznie przegrał seta 5:7.
Wynik meczu nie miał już jednak wpływu na kwestię awansu, ponieważ w pierwszym niedzielnym spotkaniu Jerzy Janowicz wygrał z Gregą Żemlją 7:6 (7-4), 6:3, 6:3 zapewniając Polsce zwycięstwo w całej rywalizacji.
W następnym meczu Polska zmierzy się dniach 5-7 kwietnia z drużyną Republiki Południowej Afryki. Kolejnym etapem będzie ewentualnie wrześniowy baraż o miejsce w Grupie Światowej, w której walka toczy się już o Puchar Davisa.