Aneta Hołówek 06.02.2013

PNA: Nigeria i Burkina Faso świętują awans do finału

Reprezentacja Nigerii, po raz pierwszy od 2000 roku, awansowała do finału piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. W meczu półfinałowym w Durbanie pokonała Mali 4:1 (3:0).
Radość piłkarzy NigeriiRadość piłkarzy NigeriiPAP/EPA/BARRY ALDWORTH
  • Komentarz Tomasza Gorazdowskiego z Trójki (IAR)

Piłkarze Nigerii kontynuują świetną passę w rozgrywkach o mistrzostwo Czarnego Lądu. Po wyeliminowaniu w ćwierćfinale faworyzowanego Wybrzeża Kości Słoniowej, w kolejnej fazie turnieju nie dali szans Mali.
Losy meczu rozstrzygnęły się w pierwszej połowie, po której Nigeryjczycy prowadzili 3:0. Trzecia z bramek padła po samobójczym trafieniu Momo Sissoko.
W 56. minucie było już 4:0 po strzale wprowadzonego chwilę wcześniej na boisko Ahmeda Musy z CSKA Moskwa. Niektórzy kibice reprezentacji Mali zapewne przypomnieli sobie mecz otwarcia Pucharu Narodów Afryki w 2010 roku, gdy ich drużyna przegrywała 0:4 z Angolą, aby ostatecznie zremisować 4:4.
Tym razem cud się nie wydarzył. Malijczyków stać było tylko na honorową bramkę Cheicka Diarry w 75. minucie.
Dzięki zwycięstwu Nigeria po raz pierwszy od 13 lat zagra w finale PNA.

W drugim półfinale Burkina Faso po rzutach karnych wygrała z Ghaną. Finał odbędzie się w niedzielę w Johannesburgu, a dzień wcześniej w Port Elizabeth mecz o trzecie miejsce.

Burkina Faso - Ghana 1:1 (1:1, 0:1); karne 3:2

Nigeria pokonała Mali 4:1.