Aneta Hołówek 09.02.2013

"Lewy" zobaczył czerwoną kartkę! Borussia dostała srogie lanie

Robert Lewandowski strzelił gola, a potem zobaczył czerwoną kartkę w meczu 21. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Niemiec. Borussia Dortmund, w składzie której od początku zagrał także Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek, uległa u siebie Hamburgerowi SV 1:4.

Lewandowski zdobył pierwszą bramkę w meczu. W 17. minucie wykorzystał nieporozumienie pomiędzy bramkarzem a jednym z obrońców gości, przyjął piłkę klatką piersiową i posłał ją do bramki z ostrego kąta, między nogami golkipera.
To 14. trafienie polskiego napastnika w Bundeslidze w tym sezonie. Dołączył tym samym do dotychczasowego lidera klasyfikacji strzelców - Chorwata Mario Mandzukica z Bayernu Monachium. Tyle samo goli ma też Stefan Kiessling z Bayeru Leverkusen.
Mistrzowie Niemiec już po kilkudziesięciu sekundach stracili jednak bramkę. Jej zdobywcą został były napastnik Lecha Poznań Łotysz Artjoms Rudnevs.
W 20. minucie dogodną sytuację zmarnował Błaszczykowski, a w 26. goście objęli prowadzenie dzięki trafieniu Koreańczyka Heung-Min Sona.
Kwadrans przed końcem pierwszej części gry Lewandowski popełnił niebezpieczny dla rywala faul w środku pola. Polak trafił w nogę Norwega Pera Ciljana Skjelbreda i otrzymał za to wejście czerwoną kartkę. Wynik 1:2 utrzymał się do przerwy.
W 59. minucie siły na boisku się wyrównały. Arbiter usunął z boiska Holendra Jeffreya Brumę, który sfaulował wychodzącego na czystą pozycję Marco Reusa.
Jednak już trzy minuty później goście podwyższyli na 3:1, a drugą bramkę tego dnia i dziesiątą w sezonie zdobył Rudnevs. Borussia starała się odrobić straty do końca spotkania, ale pomimo licznych okazji obrońcy tytułu nie zdołali wywalczyć nawet punktu. Kolejnego gola udało się za to strzelić Heung-Min Sonowi, który w 89. minucie ustalił wynik spotkania na 4:1.
Błaszczykowski był na boisku przez całe spotkanie, natomiast Piszczka zmienił w 66. minucie Ilkay Guendogan.
W sobotę w Bundeslidze grali także inni biało-czerwoni. W barwach Bayeru Leverkusen cały mecz rozegrał Sebastian Boenisch, który asystował przy jednym z goli dla "Aptekarzy" przeciwko Borussii Moenchegladbach (3:3). Zdobył go Kiessling, dla którego było to setne trafienie w niemieckiej ekstraklasie. W kadrze na mecz nie znalazł się za to Arkadiusz Milik.
Z kolei Eugen Polanski wystąpił do 78. minuty wyjazdowego spotkania Hoffenheim z Hannoverem 96 (0:1). Z ławki rezerwowych gospodarzy cały mecz obejrzał Artur Sobiech.
W tabeli niezmiennie prowadzi Bayern Monachium z dorobkiem 51 punktów. Bawarczycy w sobotni wieczór zmierzą się z Schalke 04 Gelsenkirchen. Ze stratą 12 oczek na drugim miejscu pozostali piłkarze Borussii Dortmund, a trzeci Bayer Leverkusen ma 38 punktów.