Aneta Hołówek 10.02.2013

Manchester United zyskuje bezpieczną przewagę nad City

Prowadzący w piłkarskiej ekstraklasie Anglii Manchester United pokonał w niedzielę u siebie Everton 2:0 w 26. kolejce. Jego przewaga nad drugim w tabeli lokalnym rywalem City, który w sobotę uległ zespołowi Artura Boruca Southampton 1:3, wynosi już 12 punktów.

Manchester United odniósł w niedzielę 21. w tym sezonie i trzecie z rzędu ligowe zwycięstwo. Jest niepokonany od 14 spotkań. Po raz ostatni przegrał 17 listopada ubiegłego roku - 0:1 z Norwich City na wyjeździe.
Zwycięstwo nad Evertonem zapewniły "Czerwonym Diabłom" bramki Walijczyka Ryana Giggsa i Holendra Robina van Persiego. Obie padły w pierwszej połowie.
Van Persie, który asystował przy pierwszym golu, wpisał się na listę strzelców chwilę przed przerwą, po prostopadłym podaniu brazylijskiego obrońcy Rafaela da Silvy. Holender z 19 trafieniami na koncie prowadzi w klasyfikacji strzelców.
Everton zanotował drugi mecz bez wygranej w Premier League. Jest obecnie szósty w tabeli. Jego strata do Manchesteru United wynosi aż 23 punkty. 12 mniej od lidera ma Manchester City, który w sobotę niespodziewanie przegrał z Southampton 1:3. To jego trzecia w tym sezonie porażka i zarazem trzeci kolejny mecz bez wygranej.
"Święci" natomiast odnieśli pierwsze zwycięstwo pod wodzą argentyńskiego trenera Mauricio Pochettino, który rozpoczął pracę w klubie 18 stycznia. Bramki dla tego zespołu zdobyli Jason Puncheon oraz reprezentant Irlandii Północnej Steven Davis. Trzecia padła po samobójczym trafieniu Garetha Barry'ego. Przy drugiej spory błąd popełnił bramkarz "The Citizens" Joe Hart.
Boruc, który rozegrał całe spotkanie, skapitulował tylko raz, po strzale Bośniaka Edina Dżeko. Polak miał kilka udanych interwencji. Na szczególną uwagę zasługuje ta z 55. minuty, kiedy obronił strzał Argentyńczyka Sergio Aguero.
Przegrana Manchesteru City, zdaniem trenera Włocha Roberto Manciniego, oddala jego zespół od celu, jakim jest obrona mistrzowskiego tytułu.
"Mamy może jakieś 10 procent szans. Nie sądzę, aby United wierzyli, że jesteśmy w stanie odrobić 12 punktów straty. Southampton zasłużyło na wygraną. My nie graliśmy dobrze, straciliśmy gola, jakiego nigdy w życiu nie widziałem" - podsumował sobotni mecz Mancini.
Całe spotkanie rozegrał w sobotę także inny polski bramkarz - Wojciech Szczęsny z Arsenalu Londyn. Mimo gry w osłabieniu od 62. minuty, po czerwonej kartce, za drugą żółtą dla Carla Jenkinsona, jego zespół pokonał na wyjeździe Sunderland 1:0. Jedynego gola zdobył w 35. minucie Hiszpan Santi Cazorla. Było to drugie z rzędu ligowe zwycięstwo "Kanonierów", którzy zajmują obecnie piąte miejsce w Premier League.
Szczęsny zachował czyste konto, popisał się kilkoma dobrymi interwencjami, m.in. w końcówce obronił strzał głową Szkota Stevena Fletchera, a w doliczonym czasie gry Adama Johnsona.
W sobotę zwycięstwa zanotowały również trzecia Chelsea Londyn oraz czwarty Tottenham Hotspur. Ci pierwsi przed własną publicznością pokonali Wigan Athletic 4:1. Ci drudzy, także u siebie, wygrali natomiast z Newcastle United 2:1.