Aneta Hołówek 12.02.2013

Marcin Gortat doceniony w Europie

Rosjanin Andriej Kirilenko drugi raz z rzędu został wybrany najlepszym europejskim koszykarzem w głosowaniu kibiców i ekspertów pod egidą FIBA-Europe. Wyprzedził Hiszpana Pau Gasola i Greka Vassilisa Spanoulisa. Marcin Gortat zajął ósme miejsce.

Posiadający także obywatelstwo amerykańskie 31-letni Kirilenko, były zawodnik Utah Jazz, a w tym sezonie reprezentujący Minnesota Timberwolves, w listopadzie 2011, w związku z lokautem w NBA, podpisał kontrakt z CSKA Moskwa. Zdecydował się pozostać w klubie, w którym zaczynał zawodową karierę, mimo wznowienia rozgrywek za oceanem.
Z CSKA awansował m.in. do finału Euroligi 2012, w którym moskiewski klub przegrał z Olympiakosem Pireus 61:62. Kirilenko został wybrany najlepszym zawodnikiem (MVP) tych rozgrywek. Z reprezentacją Rosji wywalczył w ubiegłym roku brązowy medal igrzysk olimpijskich w Londynie.
Na końcową klasyfikację w plebiscycie złożyły się głosy kibiców (najwięcej otrzymał Włoch Danilo Gallinari, grający w Phoenix Suns Gortat był czwarty) oraz typy ekspertów, którzy najbardziej docenili Kirilenkę.