Marcin Nowak 13.02.2013

Triumf Słoweńca w Klingenthal. Stoch zdyskwalifikowany

Słoweniec Jaka Hvala wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal.
Kamil StochKamil Stoch PAP/EPA/JAN WOITAS

Słoweniec Jaka Hvala wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Klingenthal. Piotr Żyła zajał szóste, Krzysztof Miętus 11, a Maciej Kot 13.miejsce. Kamil Stoch został zdyskwalifikowany za niewłaściwy kombinezon i zamknął finałową 30.
Hvala utrzymał prowadzenie po pierwszej serii i wyprzedził Japończyka Taku Takeuchiego oraz Austriaka Gregora Schlierenzauera, który zwyciężył w Klingenthal dwukrotnie.
To pierwszy triumf Słoweńca w cyklu Pucharu Świata, na tydzień przed rozpoczynającymi się w Val di Fiemme mistrzostwami globu.
Piąty z podopiecznych trenera Łukasza Kruczka Dawid Kubacki zajął 31. miejsce w pierwszej serii i nie zakwalifikował się do finału.
Po pierwszej serii stawce przewodził rewelacyjnie skaczący w sezonie mistrz świata juniorów, urodzony 15 lipca 1993 roku Hvala, który osiągnął 142,5 m. Najdłuższy skok serii oddał jednak Miętus, uzyskując odległość o 2,5 m większą. Tylko tej dwójce udało się w konkursie pokonać granicę 140 metrów. Rekordzistą obiektu jest Niemiec Michael Uhrmann, który 2 lutego 2011 roku poszybował na 146,5 m.
Tuż za Hvalą plasował się lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Schlierenzauer. Skoczył 136 m i od lidera dzieliło go tylko 0,7 pkt. Trzeci był Takeuchi (133,5 m). Na czwartym plasował się czterokrotny mistrz olimpijski Szwajcar Simon Ammann, wyprzedzając Żyłę (135 m), Norwega Andersa Jacobsena (136,5) oraz Miętusa (145).
Trzynasty był Kot, natomiast 18. Stoch.
W finale bardzo dobrze skoczył Stoch - 131 m awansowało go z osiemnastego na dziewiąte miejsce. Po dyskwalifikacji został jednak przesunięty na 30. pozycję.
Żyła spadł z piątego na szóste miejsce. Kot po dyskwalifikacji kolegi zajął 13. lokatę. Miętusowi nie udał się finałowy skok. Lądował najbliżej z Polaków - 121,5 m i musiał zadowolić się jedenastym miejscem. Dotychczas najlepszym jego wynikiem było dwunaste, przed trzema sezonami w Lillehammer.
W czołowej trójce nastąpiła jedna zmiana. Miejscami zamienili się Takeuchi i Schlierenzauer.
W klasyfikacji Team Tour przed dwoma konkursami w lotach w Oberstdorfie prowadzi Słowenia przed Austrią i Norwegią. Polska ze stratą 102,9 pkt do lidera plasuje się na piątym miejscu. Przed nią znajdują się Niemcy.
Żółtą koszulkę lidera PŚ zachował Schlierenzauer. Drugi jest Norweg Anders Bardal, który w środę był 21., a trzeci jego kolega z reprezentacji Jacobsen. Najlepszy z biało-czerwonych Stoch sklasyfikowany jest na piątym miejscu.
Zawód kibicom sprawił reprezentant gospodarzy Martin Schmitt, nie kwalifikując się do finału. Jego los podzielili m.in. Austriacy Martin Koch, Andreas Kofler, Michael Hayboeck, Norwegowie Tom Hilde i Anders Fannemel oraz rodak Schmitta Richard Freitag.
Rywalizację na Klingenthal Arenie obserwował m.in. jeden z najlepszych skoczków w historii Niemiec Jens Weissflog.

Wyniki:

1. Jaka Hvala (Słowenia) 259,5 (142,5+133,0)
2. Taku Takeuchi (Japonia) 254,6 (133,5+130,5)
3. Gregor Schlierenzauer (Austria) 253,1 (136,0+132,0)
4. Simon Ammann (Szwajcaria) 250,1 (137,5+126,5)
5. Anders Jacobsen (Norwegia) 249,6 (136,5+129,5)
6. Piotr Żyła (Polska) 249,3 (135,0+128,5)
7. Peter Prevc (Słowenia) 248,7 (128,5+133,5)
8. Wolfgang Loitzl (Austria) 242,7 (127,5+134,0)
9. Sebastian Colloredo (Włochy) 235,3 (137,0+124,5)
10. Jan Matura (Czechy) 232,7 (129,5+123,0)
11. Krzysztof Miętus (Polska) 232,1 (145,0+121,5)
...
13. Maciej Kot (Polska) 231,5 (129,0+124,0)
30. Kamil Stoch (Polska) 116,4 (125,5)
31. Dawid Kubacki (Polska) 104,6 (121,5)

Klasyfikacji generalna PŚ po 20 z 28 konkursów (jeden z nich w Willingen nie odbył się):