Marcin Nowak 13.02.2013

Dwa remisy i piąty gol Lewandowskiego w Lidze Mistrzów

Borussia Dortmund zremisowała na wyjeździe z Szachtarem Donieck 2:2 w pierwszym meczu 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów.
Robert Lewandowski (po prawej)Robert Lewandowski (po prawej)PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
  • Relacja Ewy Wysockiej o meczu Realu Madryt z Manchesterem United (IAR)
  • Adam Dąbrowski (PR Londyn) - relacja z meczu Ligi Mistrzów Real Madryt - Manchester United

Jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski. Remisem 1:1 zakończyło się również szlagierowe spotkanie Realu Madryt z Manchesterem United.
W podstawowym składzie mistrza Niemiec wystąpili trzej reprezentanci Polski: Jakub Błaszczykowski, Lewandowski i mający kłopoty z biodrem Łukasz Piszczek. Po pół godzinie gry na prowadzenie wyszli gospodarze po skutecznie egzekwowanym rzucie wolnym przez Dario Srnę. Błąd przy tym golu popełnił bramkarz Borussii Roman Weidenfeller, ponieważ piłka zmierzała niemal w środek bramki.
Do wyrównania 10 minut później doprowadził Lewandowski. Mario Goetze dośrodkował do Polaka w pole karne, a ten skiksował, co zupełnie zmyliło obrońców Szachtara. Lewandowski jednak błyskawicznie dopadł do piłki i posłał ją przy słupku do siatki. Była to jego piąta bramka w tym sezonie Ligi Mistrzów.
W 68. minucie fatalny błąd popełnili defensorzy Borussii. Mats Hummels źle obliczył lot piłki przy podaniu przez niemal połowę boiska, a Marcel Schmelzer nie przeszkodził Douglasowi Coście przy efektownym uderzeniu, którym pokonał Weidenfellera.
W 87. minucie Hummels odkupił winę za błąd przy drugiej bramce. Przy dośrodkowaniu z rzutu rożnego nie był atakowany i nawet nie musiał wyskakiwać do piłki, aby skierować ją głową do bramki. Dzięki temu trafieniu przed rewanżem w Dortmundzie w korzystniejszej sytuacji są podopieczni Juergena Kloppa.

David
David De Gea

W szlagierowym spotkaniu tej fazy Real Madryt zremisował na własnym boisku z Manchesterem United 1:1. Podopieczni Jose Mourinho powinni wyjść na prowadzenie już w szóstej minucie spotkanie. Fabio Coentrao wykorzystał podanie Cristiano Ronaldo, ale po jego uderzeniu bramkarz David de Gea sparował piłkę, która trafiła w słupek i potoczyła się wzdłuż linii bramkowej.
W 20. minucie niewykorzystana sytuacja się zemściła. Danny Welbeck najwyżej wyskoczył do dośrodkowania po rzucie rożnym i strzałem głową pokonał Diego Lopeza. Dziewięć minut później również precyzyjnym uderzeniem "z główki" do wyrównania doprowadził Ronaldo, po dośrodkowania z lewej strony Angela Di Marii. Tym samym Portugalczyk zdobył siódmą bramkę w LM.
Rewanże zaplanowano na 5 marca.
We wtorek do awansu do ćwierćfinałów przybliżyli się Juventus Turyn i Paris Saint Germain. "Stara Dama" w Glasgow zwyciężyła Celtic 3:0, a francuski zespół pokonał na wyjeździe Valencię 2:1.

Szachtar Donieck - Borussia Dortmund 2:2 (1:1)
Bramki: dla Szachtara - Darijo Srna (31), Douglas Costa (68); dla Borussii - Robert Lewandowski (41), Mats Hummels (87). Sędzia: Howard Webb (Anglia).
Szachtar Donieck: Andrij Piatow; Darijo Srna, Jarosław Rakicki, Dmytro Czyhrinski, Razwan Rat; Fernandinho, Tomas Hubschman, Alex Teixeira (84-Eduardo), Henrich Mchitarian, Taison (62-Douglas Costa); Luiz Adriano
Borussia Dortmund: Roman Weidenfeller; Łukasz Piszczek, Felipe Santana, Mats Hummels, Marcel Schmelzer; Sven
Bender, Sebastian Kehl, Jakub Błaszczykowski (80-Moritz Leitner), Mario Goetze, Marco Reus (90+1.-Julian Schieber); Robert Lewandowski.

Real Madryt - Manchester United 1:1 (1:1)
Bramki: dla Realu - Cristiano Ronaldo 30; dla Manchesteru - Danny Welbeck 20.
Sędzia: Felix Brych (Niemcy).
Real Madryt: Diego Lopez; Alvaro Arbeloa, Raphael Varane, Sergio Ramos, Fabio Coentrao; Xabi Alonso (84-Pepe), Sami Khedira; Angel Di Maria (75-Luka Modric), Mesut Oezil, Cristiano Ronaldo; Karim Benzema (60-Gonzalo Higuain).
Manchester United: David de Gea; Rafael, Rio Ferdinand, Jonny Evans, Patrice Evra; Michael Carrick, Phil Jones; Wayne Rooney (85-Anderson), Shinji Kagawa (64-Ryan Giggs), Danny Welbeck (73-Antonio Valencia); Robin van Persie.