Tomasz Owsiński 21.02.2013

Porażka Phoenix Suns. 3000 punktów Gortata

Marcin Gortat zdobył osiem punktów i miał cztery zbiórki, a jego Phoenix Suns przegrali na wyjeździe Golden State Warriors 98:108.
Marcin GortatMarcin Gortat Wikipedia/Mwinog2777

Polak przekroczył 3000 punktów i 2400 zbiórek w karierze w koszykarskiej lidze NBA.
W Oakland grał 25 minut, trafił trzy z ośmiu rzutów za dwa punkty i dwa z czterech wolnych, miał trzy zbiórki w obronie i jedną w ataku, asystę, trzy bloki. Raz sam został zablokowany.

Mimo przekroczenia statystycznych barier nie był to jednak udany mecz polskiego środkowego (w szóstym sezonie gry w NBA ma obecnie 3002 punkty i 2403 zbiórki). W drugim kolejnym spotkaniu lepiej spisywał się jego zmiennik Jermaine O'Neal, który był drugim strzelcem zespołu i najlepiej zbierającym na boisku (17 pkt i 12 zb. w 23 minuty).

Najwięcej punktów dla "Słońc" zdobył Słoweniec Goran Dragic - 20 (także 10 asyst). Jared Dudley dorzucił 15, a double-double miał także Argentyńczyk Luis Scola - 14 i 10 zb.
W zespole gospodarzy, który przerwał serię sześciu kolejnych porażek, wyróżnili się Klay Thompson - 28, Jarrett Jack - 21, Stephen Curry - 20 i 11 asyst oraz lider NBA w liczbie uzyskanych double-double David Lee, który uzyskał 34. takie osiągnięcie w sezonie - 19 pkt i 11 zb.

Suns z bilansem 18 wygranych i 37 porażek zajmują ostatnie, 15. miejsce w Konferencji Zachodniej. W piątek i niedzielę w Phoenix czekają ich mecze z wymagającymi rywalami - Boston Celtics (28-25) i najlepszym obecnie zespołem ligi San Antonio Spurs (43-12).