Logo Polskiego Radia
PAP
Piotr Grabka 22.02.2013

Lance Armstrong będzie miał przeciwko sobie... całe USA

Administracja amerykańska wystąpi na drogę sądową przeciwko bohaterowi afery dopingowej, przyłączając się do pozwu złożonego przez innego byłego kolarza Floyda Landisa.
Lance ArmstrongLance ArmstrongHaggisnl/ Wikimedia Commons

Taką informację podały stacja telewizyjna NBC News oraz dziennik "Wall Street Journal".

W pozwie, który został przesłany do sądu już wiosną 2010 roku, Landis oskarżył Armstronga o oszustwo polegające na ukryciu przed rządem Stanów Zjednoczonych systemu dopingu w grupie kolarskiej US Postal Service oraz o przywłaszczenie poprzez tę ekipę publicznych pieniędzy.
US Postal Service jest agencją rządową świadczącą usługi pocztowe wszystkim obywatelom USA. Grupa kolarska pod tą nazwą istniała w latach 1996-2004, a jej zawodnikami byli Armstrong i Landis.
Informacje mediów potwierdził pośrednio jeden z adwokatów Armstronga Robert Luskin. W wydanym oświadczeniu wyjaśnił, że trwające od kilku tygodni rozmowy między obrońcami byłego kolarza a przedstawicielami administracji w sprawie polubownego rozwiązania problemu zakończyły się fiaskiem.
Chodzi o sumę 30 milionów dolarów, którą w ciągu lat agencja pocztowa przekazała grupie kolarskiej. Jeżeli sąd uzna 41-letniego Teksańczyka winnym korzystania z państwowych pieniędzy na cele dopingowe, administracja może domagać się odszkodowania sięgającego nawet 90 milionów dolarów, a Landis liczyć na 25 procent tej kwoty, jako że odegrał kluczową rolę w zdemaskowaniu Armstronga.
Po latach konsekwentnego zaprzeczania, jakoby stosował niedozwolone środki dopingujące, Armstrong w połowie stycznia przyznał się do używania dopingu podczas swej kariery w "wywiadzie prawdy", jakiego udzielił słynnej dziennikarce telewizyjnej Oprze Winfrey.
W październiku ubiegłego roku został oficjalnie pozbawiony siedmiu zwycięstw w wyścigu Tour de France (1999-2005) i dożywotnio zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Unię Kolarską w wyniku raportu Amerykańskiej Agencji Antydopingowej, ujawniającego jego udział w "największym zorganizowanym procederze dopingowym w historii sportu".
Wspólny pozew Landisa i administracji USA nie jest jedynym złożonym przeciwko Armstrongowi. Towarzystwo ubezpieczeniowe SCA Promotions, jeden z jego byłych sponsorów, chce odzyskać 12 milionów dolarów, a 1,2 mln dolarów domaga się brytyjski dziennik "Sunday Times", który niegdyś przegrał z nim sprawę sądową i został zmuszony do wypłacenia milionowego odszkodowania za pomówienie go o stosowanie dopingu.
Pozwy sądowe mogą zrujnować Armstronga, którego majątek szacuje się na 100 milionów dolarów.

pg