Aneta Hołówek 23.02.2013

LM: gladiatorzy Wenty nie zawiedli. Historyczny sukces Vive

Vive Targi Kielce pokonało w Słowenii Gorenje Velenje 29:25 (13:14) w ostatniej, dziesiątej kolejce grupy "C" Ligi Mistrzów EHF.
Grzegorz TkaczykGrzegorz Tkaczykvive

Piłkarze Vive Targów Kielce wyszli na boisko ze świadomością, że stoją o krok od historycznego sukcesu. W przypadku wygranej kielecki klub byłby drugą drużyną w historii europejskich pucharów, która osiągnęłaby komplet zwycięstw w fazie grupowej LM.
Z kolei zawodnicy z Gorenje, choć ze zmiennym szczęściem radzili sobie na wyjazdach, nigdy w tym sezonie nie zawiedli swoich kibiców i nie oddawali punktów gościom. Tym razem cel postawiony przed meczem zrealizowali kielczanie, po kolejnym bardzo dobrym spotkaniu.
W pierwszych minutach spotkania gra była wyrównana. Dobrze w bramce Gorenje radził sobie Ivan Gajic, który już w pierwszych pięciu minutach spotkania obronił dwa groźne rzuty żółto-biało-niebieskich. Przez 15 minut mecz przebiegał według scenariusza bramka za bramkę. Zacięty, wyrównany pojedynek przerwał bramkarz Gorenje Ivan Gajic, który przy wyniku 8:7 obronił groźny rzut Vive nogą. Chwilę później Marko Bezjak zwiększył prowadzenie Słoweńców do 9:7.
Trener Wenta zdecydował się w tym momencie na zmianę w bramce kieleckiej drużyny. Sławomira Szmala zastąpił w niej Chorwat Venio Losert. Chwile później obronił on groźny rzut Fahrudina Melicia. Około dwudziestej minuty znów remis, tym razem po karnym Bartłomieja Tomczaka. Niedługo po tym kielczanie pierwszy raz w tym spotkaniu wyszli się na prowadzenie 10:9, po trafieniu Zelko Musy.
Nie tak wyobrażał sobie chyba tę pierwszą połowę trener Gorenje. Chwile po golu Musy poprosił sędziów o czas. Pomogło. Słoweńcy zdobyli cztery bramki z rzędu. Kielczanie ruszyli w pogoń za gospodarzami, którą przerwała syrena kończąca połowę przy wyniku 14:13 dla gospodarzy.
Po przerwie Słoweńcy niedługo cieszyli się prowadzeniem. W 35. minucie bramkę na remis 15:15 zdobył Bartłomiej Tomczak, chwilę później po bramce Rastko Stojkovicia, Kielczanie po raz drugi w tym spotkaniu objęli prowadzenie i od tego momentu kontrolowali sytuację w hali w Velenje. W ciągu kolejnych 10 minut spotkania zawodnicy Vive zdołali zdobyć pięciobramkową przewagę. Ostatecznie Vive Targi Kielce pokonały Gorenje Velenje 29:25.
Vive Targi Kielce, z kompletem 20 punktów, zajęło pierwsze miejsce w tabeli grupy "C" Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych.

Gorenje: Ivan Gajic - Fahrudin Melic 3, Marko Bezjak 3, Jure Dolenec 3, Darko Cingesar 2, Klemen Cehte 7, Matej Gaber 3, Rok Golcar 1, Dino Bajram 1, Rok Ovnicek 1, Marko Dujmovic 1
Vive Targi: Sławomir Szmal, Venio Losert - Pior Grabarczyk, Bartłomiej Tomczak 5, Michał Jurecki 6, Grzegorz Tkaczyk 1, Thorir Olafsson 7, Karol Bielecki 1, Rastko Stojkovic 3, Krzysztof Lijewski 3, Zeljko Musa 1, Uros Zorman 2.
Kary: Gorenje - 2 min.; Vive - 6 min.
Sędziowie: Kenneth Abrahamsen, Arne M. Kristiansen (Norwegia).
Widzów: 1 300.
We wtorek Europejska Federacja Piłki Ręcznej przeprowadzi losowanie par 1/8 finałów LM.