Aneta Hołówek 03.03.2013

Halowe ME: Polska sztafeta zdobyła brąz, potem srebro! Ale medal straciła

Polska sztafeta 4x400 m, która początkowo była trzecia, a potem przesunięta na drugie miejsce w halowych mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce, została zdyskwalifikowana.
Polak Grzegorz Sobiński na mecie finałowego biegu sztafetowego 4 x 400 m podczas halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w Goeteborgu, 3 bm. Polska sztafeta ukończyła rywalizację na trzeciej pozycji, ale po dyskwalifikacji Wielkiej Brytanii awansował na drugąPolak Grzegorz Sobiński na mecie finałowego biegu sztafetowego 4 x 400 m podczas halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce w Goeteborgu, 3 bm. Polska sztafeta ukończyła rywalizację na trzeciej pozycji, ale po dyskwalifikacji Wielkiej Brytanii awansował na drugąPAP/Adam Warżawa

Zespół trenera Józefa Lisowskiego ukończył rywalizację na trzeciej pozycji, ale po dyskwalifikacji Wielkiej Brytanii awansował na drugą.

Kolejny protest złożyli Czesi (brązowy medal). Dotyczył on polskiej ekipy. Jak poinformował PZLA protest Czechów został przyjęty i Polska straciła medal.

- Dostałem przed chwilą wiadomość o dyskwalifikacji naszego zespołu. W tej sytuacji złożyliśmy kontrprotest - poinformował prezes PZLA Jerzy Skucha.

Jednak sędziowie odrzucili odwołanie polskiej ekipy.

- Komisja obejrzała dokładnie rywalizację od startu do mety z siedmiu kamer umieszczonych wokół 200-metrowej bieżni i dopatrzyła się dwóch niezgodnych z przepisami incydentów ze strony naszych zawodników wobec Belga oraz Brytyjczyka. Tym samym Wielka Brytania, pierwotnie zdyskwalifikowana, otrzymała złoty medal - poinformował sędzia IAAF Janusz Rozum.
Ostateczna kolejność ostatniej konkurencji 32. HME w Goeteborgu sztafety 4x400 m: Wielka Brytania, Rosja, Czechy, Belgia i Szwecja.
Tak więc polscy lekkoatleci przywiozą trzy medale. Złoty wywalczył Adam Kszczot (RKS Łódź) na 800 m, srebrny Anna Rogowska (SKLA Sopot) w skoku o tyczce, a brązowy Katarzyna Broniatowska (AZS AWF Kraków) na 1500 m.

Medaliści trzeciego dnia 32. halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce Goeteborg 2013 i miejsca Polaków: