Marcin Nowak 11.03.2013

Kuopio: Polacy w komplecie zakwalifikowali się do konkursu

Wszystkich sześciu Polaków wystąpi we wtorkowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Kuopio.
Kamil StochKamil StochPAP/EPA/KIMMO BRANDT

Kwalifikacje wygrał skokiem na odległość 128,5 m Słoweniec Peter Prevc. Najlepiej z biało-czerwonych wypadł Maciej Kot, który był piąty - 125 m.
Drugie miejsce zajął Rosjanin Denis Korniłow, który wylądował na 126. metrze. Taką samą odległość uzyskał trzeci Japończyk Taku Takeuchi.
Kolejny z podopiecznych Łukasza Kruczka był Piotr Żyła, który uplasował się na 14. pozycji - 122 m. Skok o dwa metry krótszy oddał Krzysztof Miętus, który zajął 19. lokatę. Dawid Kubacki był 23. - 119,5 m, a Stefan Hula 28. - 119 m.
Zawodnicy biorący udział w kwalifikacjach skakali z 17. belki startowej. Czołowa "10" klasyfikacji generalnej PŚ, która miała zagwarantowany udział we wtorkowych zawodach, oddawała próby z obniżonego rozbiegu. Najlepiej w tej grupie wypadł lider cyklu Austriak Gregor Schlierenzauer - 128 m. Mistrz świata z Predazzo Kamil Stoch uzyskał taką samą odległość jak Kot. Lepiej od niego zaprezentował się jeszcze tylko Słoweniec Robert Kranjec - 127 m. W poniedziałek ze skakania zrezygnowali ósmy w klasyfikacji Szwajcar Simon Amman i dziesiąty Niemiec Michael Neumayer.
Początek wtorkowej rywalizacji zaplanowano na godz. 18. Następnie skoczkowie przeniosą się do norweskiego Trondheim.