Marcin Nowak 14.03.2013

Piotr Żyła blisko rekordu skoczni

Piotr Żyła wygrał w norweskim Trondheim kwalifikacje do piątkowego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Oddał najdłuższy skok - 140 m.
Piotr ŻyłaPiotr Żyła PAP/EPA/PEKKA SIPOLA

W zawodach wystąpią także Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot, Stefan Hula i Krzysztof Miętus.
Drugie miejsce zajął Norweg Andreas Stjernen - 139,5 m, a trzecie Słoweniec Peter Prevc - 137 m.
Kolejny z podopiecznych Łukasza Kruczka, którzy w komplecie zakwalifikowali się do piątkowych zawodów, był Dawid Kubacki. Uplasował się na 7. pozycji - 136 m, Maciej Kot zajął dziewiąte miejsce - 136,5, Stefan Hula 14. - 131, a Krzysztof Miętus 35. - 125,5.
Zawodnicy biorący udział w kwalifikacjach skakali z 12. belki startowej. Czołowa "10" klasyfikacji generalnej PŚ, mająca zagwarantowany udział w piątkowym konkursie, oddawała próby z jedenastej. Na rozbiegu nie pojawił się mistrz świata z Predazzo na dużej skoczni Kamil Stoch. Wcześniej był najlepszy w obu czwartkowych skokach treningowych, zaliczając 136 i 138 m.
Najdalej z nich skoczył Niemiec Richard Freitag - 137,5. Odległość krótszą o pół metra zanotował jego rodak Michael Neumayer. Zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2012/13 Austriak Gregor Schlierenzauer uzyskał 134,5, a złoty medalista MŚ 2013 na średniej skoczni Norweg Anders Bardal - 134.
Początek piątkowej serii próbnej zaplanowano na godz. 15.45, a pierwszej punktowanej na 16.45.
Rekord obiektu - 141 m - należy od 8 marca 2012 roku do Japończyka Daiki Ito.
Początek piątkowego konkursu o 16:45.