Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 28.03.2013

Korupcja i rasizm w futbolu. UEFA podejmuje kolejne kroki

Obradujący w Sofii Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zalecił sędziom wstrzymywanie spotkań, jeśli dojdzie w ich trakcie do przejawów rasizmu. Uchwalono też plan działań, których celem jest zwalczenie ustawiania meczów.
Korupcja i rasizm w futbolu. UEFA podejmuje kolejne krokiGlow Images/East News

Rada strategii rozwoju futbolu zawodowego (PFSC), składająca się z przedstawicieli narodowych federacji, klubów, lig oraz piłkarzy, jednogłośnie przyjęła rezolucję w sprawie walki z rasizmem, którą w czwartek ratyfikował Komitet Wykonawczy UEFA.

- PFSC zaleca sędziom wstrzymywanie meczów w przypadku pojawienia się przejawów rasizmu, a także wzywa narodowe federacje i ligi, by postępowały tak samo - napisano w treści przyjętej rezolucji.

UEFA przypomniała, że prawo do przerywania spotkań dała sędziom już przed czterema laty. Wówczas określono sposób postępowania, jeśli na trybunach bądź na boisku pojawią się przejawy rasizmu.

Pierwszy krok to nakazanie organizatorom, aby wygłosili stosowny komunikat, korzystając z nagłośnienia stadionu. Drugi to chwilowe wstrzymanie meczu, a trzeci - zakończenie go przed czasem.

Jednak jak donosi agencja Reuters, jeszcze nigdy w spotkaniach pod egidą UEFA nie zastosowano tego trzeciego rozwiązania, pomimo że nie brakowało przejawów dyskryminacji zarówno wśród kibiców, jak i samych piłkarzy.

UEFA domaga się od krajowych federacji, aby wzmocniły środki prewencyjne (chodzi głównie o edukację) i karne (przede wszystkim zakazy stadionowe) wobec osób, które dopuszczą się rasistowskich zachowań. "PFSC wyraża całkowity i bezwarunkowy sprzeciw wobec wszystkich form dyskryminacji" - podkreślono w dokumencie.

Inna uchwalona przez UEFA rezolucja dotyczy problemu korupcji. Jak napisano, "oszustwo sportowe powinno zostać oficjalnie rozpoznane jako przestępstwo przez organy ustawodawcze w całej Europie".

Komitet Wykonawczy UEFA zebrał się w stolicy Bułgarii, gdzie ma dyskutować m.in. o zasadach ubiegania się o przyznanie prawa organizacji niektórych meczów Euro 2020. W przeciwieństwie do poprzednich edycji, turniej nie odbędzie się w jednym lub dwóch krajach, ale w większej liczbie państw. W każdym z nich status organizatora może uzyskać najwyżej jedno miasto.

mr