Marcin Nowak 30.03.2013

Derby Warszawy. Legia umocniła się na pozycji lidera

Polonia Warszawa przegrała na własnym boisku z Legią Warszawa 1:2 (0:0) w derbach stolicy rozgrywanych w 20. kolejce Ekstraklasy.
Piłkarze Legii cieszą się po golu strzelonym przez Danijela Ljuboję podczas piłkarskich derbów Warszawy z PoloniąPiłkarze Legii cieszą się po golu strzelonym przez Danijela Ljuboję podczas piłkarskich derbów Warszawy z PoloniąPAP/Bartłomiej Zborowski
  • Jakub Kosecki (Legia Warszawa) po meczu z Polonią Warszawa (IAR)
  • Jan Urban (trener Legii Warszawa) po meczu z Polonią Warszawa (IAR)
  • Piotr Stokowiec (trener Polonii Warszawa) po meczu z Legią Warszawa (IAR)

Faworytem derbów Warszawy w zimne sobotnie popołudnie byli piłkarze Legii. Wystarczyło porównać ławki rezerwowych obu drużyn - w ekipie gospodarzy m.in. Paweł Tarnowski, Mateusz Michalski, Konrad Wrzesiński i Michał Olczak, a w Legii: Marek Saganowski, Michał Żewłakow, Janusz Gol czy Jakub Rzeźniczak. Trener Polonii Piotr Stokowiec wystawił w jedenastce pięciu obrońców.
Podopieczni Jana Urbana od początku ruszyli do ataku, ale pierwsi groźną sytuację stworzyli poloniści. W czwartej minucie po uderzeniu Tomasza Hołoty skuteczną interwencją popisał się Dusan Kuciak. To był jedyny celny strzał gospodarzy przed przerwą. Znacznie więcej działo się pod drugą bramką. Najlepszej okazji nie wykorzystał Danijel Ljuboja, którego strzał głową w 14. minucie po dośrodkowaniu Jakuba Koseckiego obronił Sebastian Przyrowski.
Niedługo potem w znakomitej sytuacji znalazł się inny Serb z Legii - Miroslav Radovic, ale pogubił się, będąc sam przed Przyrowskim. W 28. minucie ponownie próbował głową Ljuboja i znów górą był golkiper Polonii.

Piorunująca końcówka meczu
Gole padły po przerwie. Już w 51. minucie po ogromnym błędzie Przyrowskiego prowadzenie gościom zapewnił Ljuboja. Legioniści poszli za ciosem, ale brakowało im skuteczności. W 76. minucie mogło być już 0:2, ale tym razem piłka po strzale serbskiego napastnika Legii trafiła w słupek. Poloniści zrewanżowali się minimalnie niecelną próbą Pawła Wszołka, a potem mocnym uderzeniem Łukasza Piątka.

W 86. minucie ten ostatni, pełniący obowiązku kapitana, dopiął swego i głową z bliska zdobył wyrównującą bramkę, choć jak pokazały telewizyjne powtórki - był na pozycji spalonej.

Polonia
Polonia Warszawa - Legia Warszawa

To nie był koniec emocji, w ostatnich minutach Legia stworzyła trzy dogodne okazje. Udało się za trzecim razem - już w doliczonym czasie gry po szybkiej akcji także głową pokonał Przyrowskiego rezerwowy Dominik Furman.

Dzięki temu piłkarze z Łazienkowskiej uczcili jubileusz swojego trenera (setny ligowy mecz Urbana w Legii), a przy okazji odnieśli pierwsze od 2006 roku zwycięstwo na Konwiktorskiej. Dla Polonii to trzecia porażka z rzędu w rundzie wiosennej.

Polonia Warszawa - Legia Warszawa 1:2 (0:0).
Bramki: 0:1 Danijel Ljuboja (51), 1:1 Łukasz Piątek (86-głową), 1:2 Dominik Furman (90+1).
Żółta kartka - Polonia Warszawa: Paweł Wszołek, Jakub Tosik, Aleksandar Todorovski, Tomasz Hołota, Martin Baran. Legia Warszawa: Jakub Wawrzyniak.
Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 4 000.

Polonia Warszawa: Sebastian Przyrowski - Jakub Tosik (85. Piotr Grzelczak), Aleksandar Todorovski, Martin Baran, Igor Morozov, Adam Pazio (59. Daniel Gołębiewski) - Miłosz Przybecki, Łukasz Piątek, Tomasz Hołota, Jacek Kiełb (67. Paweł Tarnowski) - Paweł Wszołek.
Legia Warszawa: Dusan Kuciak - Bartosz Bereszyński, Tomasz Jodłowiec, Inaki Astiz, Jakub Wawrzyniak - Miroslav Radovic, Ivica Vrdoljak, Daniel Łukasik (63. Dominik Furman), Jakub Kosecki - Danijel Ljuboja (84. Janusz Gol), Władimir Dwaliszwili (73. Marek Saganowski).

Wyniki meczów 20. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2013-03-28:

Górnik Zabrze - Widzew Łódź 3:1 (2:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Korona Kielce 1:1 (0:1)

2013-03-30:

Polonia Warszawa - Legia Warszawa 1:2 (0:0)
PGE GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)

Pozostałe mecze kolejki
2013-04-01:
KGHM Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów (13.30)
Lechia Gdańsk - Wisła Kraków (16.00)
Pogoń Szczecin - Lech Poznań (18.30)

Tabela
(mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 2 6 12 23-33 12 -10

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;