Martin Ruszkiewicz 12.04.2013

Rajd Portugalii. Udany początek Roberta Kubicy

Robert Kubica jest 17. po dwóch odcinkach specjalnych Rajdu Portugalii, 4. rundy mistrzostw świata. Michał Kościuszko zajmuje 9. miejsce. Prowadzi Norweg Mads Oestberg.

Pierwszy odcinek specjalny - Mu 1 o długości 20,3 km wygrał lider klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Francuz Sebastien Ogier - 12.36,4, Kościuszko miał ósmy czas ze stratą 29,9 s. Kubica "wykręcił" czwarty rezultat w WRC2 i był 17. w klasyfikacji generalnej ze stratą 1.15,4 s do Ogiera.

W WRC2 prowadził fabryczny kierowca Skody Fin Esapekka Lappi - 13.36,9, który zajmował 14. pozycję w klasyfikacji generalnej. Lappi to nowa gwiazda rajdowych tras, w ubiegłym roku wygrał m.in. Rajd Polski.

Drugi piątkowy OS - Ourique 1 (18,3 km) padł łupem Norwega Madsa Oestberga. Drugi był Hiszpan Dani Sordo - strata 3,5 s. Ogier miał dopiero trzeci czas, gorszy od wyniku Norwega o 7,3 s, i stracił prowadzenie w rajdzie, mając 3,9 s straty do lidera.

Kościuszko pojechał o 37,3 s wolniej od Oestberga, był 11. i spadł w klasyfikacji generalnej z 8. na 9. miejsce. Kubica miał czwarty czas w WRC2 (wygrał Lappi) i po dwóch odcinkach były kierowca Formuły 1 jest nadal 17.

Trasa Rajd Portugalii składa się z 15 odcinków specjalnych o łącznej długości 386,73 kilometrów.