Marcin Nowak 17.04.2013

Puchar Polski: Śląsk Wrocław - Legia Warszawa w finale

Wisła Kraków przegrała na własnym stadionie ze Śląskiem Wrocław 2:3 (1:1) w rewanżowym spotkaniu półfinałowym Pucharu Polski.
Wisła Kraków - Śląsk WrocławWisła Kraków - Śląsk WrocławPAP
  • Sebastian Mila, pomocnik Śląska Wrocław, o meczu z Wisłą Kraków (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)
  • Cezary Wilk, pomocnik Wisły Kraków, o meczu ze Śląskiem Wrocław (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)

Przed spotkaniem trener krakowian Tomasz Kulawik uczulał swoich zawodników, aby nie faulowali rywali blisko pola karnego. Przypominał, że Śląsk dobrze wykonuje stałe fragmenty gry. Apele szkoleniowca jednak na niewiele się zdały.
W 23. minucie, po dobrej wrzutce w pole karne Sebastiana Mili z rzutu wolnego, piłka trafiła do Dalibora Stevanovicia, który umieścił ją w siatce.
Cztery minuty później Wisła wyrównała: ze skrzydła dośrodkował Emmanuel Sarki, piłka została wybita przed pole karne. Dopadł jej Cezary Wilk, a po jego uderzeniu Rafał Gikiewicz skapitulował.
W pierwszej połowie obie drużyny miał jeszcze po jednej świetnej okazji do objęcia prowadzenia. W 39. min. w sytuacji sam na sam z krakowskim bramkarzem znalazł się Eric Mouloungui. Uderzył jednak za słabo i Sergei Pareiko zdołał wybić piłkę na róg. Z kolei tuż przed przerwą Boguski mając przed sobą tylko Gikiewicza nie potrafił go pokonać.
W pierwszych minutach drugiej połowy drużyna z Wrocławia została przez krakowian zepchnięta do głębokiej defensywy. Wystarczyła jednak chwila nieuwagi wiślaków, aby Waldemar Sobota stanął "oko w oko" z Pareiką. Tym razem golkiper "Białej Gwiazdy" nie uratował swojej drużyny od utraty bramki.
Iskierkę nadziei na awans Wisły zaświecił Ivica Iliev. Wszedł na boisko w 63. min., a pięć minut później popisał się celnym strzałem. Jednak sukces wrocławian przypieczętował - na dziesięć minut przed końcem spotkania - Sebastian Mila.
Tuż przed meczem doszło do niespodziewanej zmiany. W ataku Wisły miał grać Daniel Sikorski. Wybiegł nawet na murawę, ale jeszcze przed pierwszym gwizdkiem zszedł z boiska. Zastąpił go Rafał Boguski.

Finał - w formie dwumeczu - zostanie rozegrany 2 i 8 maja.

Rewanżowy mecz półfinałowy piłkarskiego Pucharu Polski:

Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 2:3 (1:1)
Pierwszy mecz wygrał Śląsk 2:1, który awansował do finału.
Bramki: 0:1 Dalibor Stevanovic (23), 1:1 Cezary Wilk (27), 1:2 Waldemar Sobota (54), 2:2 Ivica Iliev (68), 2:3 Sebastian Mila (80).
Żółte kartki: Wisła - Cezary Wilk; Śląsk - Przemysław Kaźmierczak, Dalibor Stevanovic, Adam Kokoszka.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów: 11 189.

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Marko Jovanovic, Osman Chavez, Radosław Sobolewski, Gordan Bunoza - Emmanuel Sarki, Cezary Wilk, Michał Chrapek (81. Łukasz Burliga), Łukasz Garguła, Patryk Małecki (63. Kamil Kosowski) - Rafał Boguski (63. Ivica Iliev).

Śląsk Wrocław: Rafał Gikiewicz - Krzysztof Ostrowski, Marcin Kowalczyk, Adam Kokoszka, Mariusz Pawelec - Waldemar Sobota, Przemysław Kaźmierczak, Dalibor Stevanovic (84. Rok Elsner), Sebastian Mila, Piotr Ćwielong (75. Sylwester Patejuk) - Eric Mouloungui (68. Mateusz Cetnarski).