Aneta Hołówek 02.06.2013

Tak Legia fetowała mistrzostwo [ZDJĘCIA]

Tysiące kibiców mimo deszczu świętowało w niedzielę na pl. Zamkowym w Warszawie tytuł mistrza Polski zdobyty przez piłkarzy Legii. Klubowymi szalikami udekorowano nie tylko kolumnę Zygmunta III Wazy, ale również sztuczną palmę na rondzie Charlesa de Gaulle'a.
Drużyna Legii Warszawa jadąc piętrowym autobusem wśród kibiców fetuje zdobycie tytułu Mistrza Polski po wygranej 5:0 w meczu ostatniej kolejki ze Śląskiem WrocławDrużyna Legii Warszawa jadąc piętrowym autobusem wśród kibiców fetuje zdobycie tytułu Mistrza Polski po wygranej 5:0 w meczu ostatniej kolejki ze Śląskiem WrocławPAP/ Jacek Turczyk
  • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 2:0 (Jedynka/Studio S-13)
  • Legia Warszawa - Sląsk Wrocław 5:0 (Jedynka/Studio S-13)
  • Chóralne śpiewy kibiców Legii Warszawa (Naczelna Redakcja Sportowa/IAR)

Zakończenie ligowych rozgrywek sezonu 2012/13 na Łazienkowskiej było konfrontacją nowego mistrza kraju (Legia) z ustępującym (Śląsk). Zespół z Wrocławia przegrał 0:5, a po ostatnim gwizdku sędziego rozpoczęła się ceremonia dekoracji. Goście z Dolnego Śląska mimo blamażu cieszyli się z trzeciego miejsca, natomiast stołeczna drużyna powróciła na tron po siedmiu latach.

Choć tradycją się stało huczne świętowanie na Starym Mieście, to w tym roku miejscem wyznaczonym przez miasto była Agrykola. "Czekaliśmy tu dwie godziny po meczu ze Śląskiem i nie doczekawszy się na mistrzów Polski, ruszyliśmy na Starówkę" - powiedziała Marta, która z sukcesu legionistów cieszyła się wraz z przyjaciółmi.
Wcześniej władze klubu wystosowały specjalne oświadczenie z wiarą, że wszyscy zachowają odpowiedzialność i rozsądek mimo wielkich emocji, które będą towarzyszyć w niedzielę.
"Nie dajmy się sprowokować nikomu, kto przy okazji oprawy na meczu lub fety poza stadionem będzie chciał zakłócić ich przebieg. Cieszmy się, bawmy i po raz kolejny pokażmy wszystkim, że kibice Legii są pod każdym względem najlepsi w Polsce" - apelował klub.
Również nieformalny przywódca fanów Piotr "Staruch" Staruchowicz zaapelował w tym samym duchu do tłumu zgromadzonego na pl. Zamkowym - o kulturalne świętowanie, o nieniszczenie "dobra" stolicy i nieprowokowanie policji.
"Widzisz pan, jest kultura, a żeśmy sobie trochę wypili i śpiewamy, to chyba normalne. Nawet na stypie dają się napić" - rzekł Mariusz, który od blisko ośmiu lat był na prawie wszystkich meczach Legii. "Jak się kogoś kocha, to się chce być przy nim i z nim wszędzie" - dodał.
Fani skandowali i śpiewali: "Niepokonane miasto, niepokonany klub", "Legia w podwójnej koronie, Legia na tronie", "Legia Warszawa to nasza duma i sława". Słychać także było często "Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim..." - czyli "Sen o Warszawie" Czesława Niemena, uznawany od prawie 10 lat za nieoficjalny hymn Legii.
Apogeum świętowania nastąpiło w momencie wjazdu na Starówkę otwartego autokaru z piłkarzami. Pojawiły się też fajerwerki, zrobiło się czerwono: "Dziękujemy! Dziękujemy!" - skandowano. "Królu, zejdź z cokołu i przywitaj mistrzów" - zachęcano Zygmunta III Wazę.
W sobotę wieczorem kolumna Zygmunta została udekorowana szalikami Legii. Przy użyciu kilkunastometrowego wysięgnika założyli je prezes klubu Bogusław Leśnodorski razem z kapitanem drużyny Michałem Żewłakowem oraz przedstawiciele kibiców. Pierwszy szalik zawiązał dookoła krzyża Żewłakow asekurowany przez Leśnodorskiego. Drugi - dookoła szyi króla - założyli fani przy śpiewie "Legia to jest potęga".
"Ozdobienie szalikiem kolumny to tradycja. Wywieszanie flagi na symbolu zdobytego miasta czyniono od zarania dziejów. Czy się to komuś podoba, czy nie. Niepokonane miasto, niepokonany klub" - powiedział jeden z fanów.
Ozdobiona została także sztuczna palma w samym centrum stolicy, na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich z Nowym Światem. Niczym "Murzynek Bambo" wspiął się po drzewie jakiś kibic. Kiedy wydawało się, że dostanie reprymendę od policjanta, ten - po jego zejściu - nagrodził go brawami. Barwami Legii został oświetlony Pałac Kultury i Nauki.
Rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek poinformował, że do godz. 22 feta na ulicach miasta odbywa się w spokojnej atmosferze. Na hałas narzekają jedynie mieszkańcy Starówki.

fot/PAP/Leszek
fot/PAP/Leszek Szymański

Relacja z meczu Legia Warszawa - Śląsk Wrocław >>> Legia Warszawa rozgromiła ustępującego mistrza i zasiadła na tronie

Tak relacjonowaliśmy ostatnią kolejkę Ekstraklasy

90 minuta - koniec meczu w Łodzi. Podbeskidzie utrzmało się w Ekstraklasie, GKS spada do 1. ligi!

90 minuta - w 85. minucie Piast strzela kolejnego gola i mamy już 2:3.

90 minuta - koniec meczów w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Białymstoku i Krakowie.

85 minuta - Piast przegrywa już tylko 1:3, Górnik podwyższa prowadzenie.

80 minuta - rzut karny dla Zagłębia zamienia na gola Arkadiusz Woźniak. W Szczecinie zobaczyliśmy trzeciego gola dla Pogoni.

77 minuta - Lech - Korona 2:0, Piast - GKS 0:3. Pogrom...

73 minuta - Legia nie zwalnia tempa i wygrywa już... 5:0!

71 minuta - mamy gola w Szczecinie. Najpierw Kiełb nie wykorzystał znakomitej okazji dla Polonii, a chwilę później Portowcy objęli prowadzenie po golu Frączczaka.

70 minuta - Widzew "łapie kontakt". W Łodzi już 1:2!

68 minuta - Podbeskidzie także prowadzi już 2:0. Gol z rzutu karnego Roberta Demjana!

Widzew
Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała

67 minuta - gol w Gliwicach, GKS podwyższa prowadzenie!

65 minuta - w Poznaniu wielkie pożegnanie Piotra Reissa, w Krakowie Kamila Kosowskiego, a w Białymstoku Tomasza Frankowskiego.

60 minuta - póki co goli nie oglądaliśmy. Tymczasem w Poznaniu wielkie pożegnanie Piotra Reissa...

50 minuta - w Łodzi i Gliwicach drugie połowy rozpoczną się o godz. 17.15.

46 minuta - gramy dalej. Rozpoczęły się drugie połowy.

45 minuta - koniec pierwszej połowy w Warszawie. Legia - Śląsk 4:0.

45 minuta - Legia podwyższa prowadzenie. Na listę strzelców znów wpisuje się Marek Saganowski.

45 minuta - Wyniki do przerwy: Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów 1:0, Lech Poznań - Korona Kielce 1:0, Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 0:1, Piast Gliwice - GKS Bełchatów 0:1, Pogoń Szczecin - Polonia Warszawa 1:1, Widzew Łódź - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1, Wisła Kraków - Zagłębie Lubin 0:0.

43 minuta - bramek nie oglądaliśmy do tej pory tylko w Krakowie, gdzie Wisła gra z Zagłębiem.

37 minuta - póki co w 30. kolejce lepiej radzą sobie goście. Kapitalna akcja Górnika zwieńczona golem Mosznikowa.

31 minuta - dzieje się. Bełchatów wziął się do roboty i wygrywa w Gliwicach. W meczu drużyn z końca tabeli Jagiellonia prowadzi z Ruchem 1:0.

27 minuta - Pogoń doprowadza do wyrównania (gol Frączczaka), Legia obejmuje prowadzenie (gol Saganowskiego) i chwilę później kolejna piękna akcja Koseckiego i Saganowskiego - jest 2:0 dla Legii (drugi gol Saganowskiego)

21 minuta - Ivan Djurdjević rozgrywa ostatni mecz w barwach Lecha Poznań i żegna się z kibicami golem. Lech prowadzi z Koroną.

17 minuta - przed chwilą rozpoczął się mecz Legia - Śląsk.

15 minuta - na ten moment z ligi spada GKS Bełchatów, 3. miejsce zajmuje Śląsk Wrocław.

14 minuta - Polonia chce godnie pożegnać się z ligą. "Czarne Koszule" prowadzą w Szczecinie z Pogonią 1:0.

11 minuta - mamy pierwszą bramkę w 30. kolejce. Damian Chmiel strzela gola dla Podbeskidzia!

7 minuta - w meczu Piast - GKS niespodziewanie znaczną przewagę mają gospodarze. Bełchatowianie są w głębokiej defensywie...

4 minuta - kibice Legii odpalili pirotechnikę dzięki czemu mecz w Warszawie nieco się opóźni.

Dym
Dym na trybunach Pepsi Areny przed meczem ostatniej kolejki T-Mobile Ekstraklasy 2012/13, Legia Warszawa - Śląsk Wrocław. Fot.: PAP/Leszek Szymański

1 minuta - zaczynamy ostatnią kolejkę! Za 90 minut poznamy spadkowicza, będziemy także wiedzieli kto uplasował się na 3. pozycji.