Martin Ruszkiewicz 10.07.2013

Tour de France: Kwiatkowski znowu w czołówce!

Michał Kwiatkowski był piąty w jeździe indywidualnej na czas (33 km), 11. etapie kolarskiego Tour de France. Dzięki temu wrócił na prowadzenie w klasyfikacji młodzieżowej i awansował na siódme w generalnej. Wygrał Niemiec Tony Martin (obaj Omega Pharma).
Michał KwiatkowskiMichał KwiatkowskiPAP/EPA/NICOLAS BOUVY
  • Tony Martin wygrał 11. etap Tour de France, Michał Kwiatkowski był piąty. Relacja Marka Brzezińskiego (IAR/Naczelna Redakcja Sportowa)

Liderem wyścigu pozostaje Brytyjczyk Chris Froome (Sky), który w środę uzyskał drugi rezultat, tracąc do zwycięzcy 12 sekund. Trzeci był Belg Thomas De Gendt (Vacansoleil) - 1.01 straty.

Kwiatkowski, który był wolniejszy od Martina o 91 sekund, w klasyfikacji generalnej traci do lidera 4.44.

23-letni Polak już na drugim pomiarze czasu (22. kilometr) odrobił 1.23 min straty do prowadzącego wśród młodzieżowców (kolarze do lat 26) Nairo Quintany z grupy Movistar, powiększył nad nim przewagę na ostatnich kilometrach i do 12. etapu wystartuje w białej koszulce lidera tej klasyfikacji z przewagą 34 sekund nad Kolumbijczykiem. Trzeci w niej Francuz Romain Bardet (AG2R) traci aż 6.53.

Kwaitkowski, mistrz świata juniorów z 2008 roku, miał kolejny udany dzień w "Wielkiej Pętli", w której debiutuje. Wrócił do czołowej dziesiątki klasyfikacji generalnej, w której w tym wyścigu przed nim plasowali się tylko Lech Piasecki i Zenon Jaskuła. Wcześniej dwa etapy ukończył na trzeciej pozycji, dwa na czwartej, a w sześciu jechał jako najlepszy młodzieżowiec. W drużynowej jeździe na czas wraz z kolegami z grupy uplasował się na drugiej pozycji.

Mistrz Polski w jeździe na czas Maciej Bodnar (Cannondale) przejechał dystans z Avranches do połączonego z kontynentem groblą Mont-Saint-Michel w 38.50 (2.21 straty do zwycięzcy) i został sklasyfikowany na 18. miejscu. Natomiast Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) był 108. z czasem 41.02.

Zwycięstwo Martina w jeździe na czas, dwukrotnego mistrza świata w tej specjalności, nie jest niespodzianką. 28-letni kolarz urodzony w Cottbus, który w końcówce pierwszego etapu został mocno poturbowany w kraksie na ulicach Bastii, zapewnił je sobie znakomitą końcówką, gdyż na drugim pomiarze czasu przegrywał z Froome'em o dwie sekundy. To jego drugie etapowe zwycięstwo w TdF, dwa lata temu był najlepszy w samotnej walce z czasem w Grenoble.

W środę uzyskał przeciętną 54,27 km/godz, co jest trzecim najlepszym wynikiem w czasówce w historii wyścigu. Szybciej pojechali tylko Amerykanin Greg LeMond w 1989 roku w Paryżu (54,54 kg/godz.) i Brytyjczyk David Millar w 2003 w Nantes (54,36).

Na mecie cieszył się też drugi na mecie lider klasyfikacji generalnej Froome, który wyraźnie powiększył przewagę nad rywalami. Najgroźniejszy z nich Alejandro Valverde traci do niego już 3.25, a inny Hiszpan, dwukrotny zwycięzca "Wielkiej Pętli", Alberto Contador, 15. na etapie, awansował wprawdzie na czwarte miejsce, ale od Brytyjczyka dzieli go już blisko cztery minuty.

W czwartek kolejny w wyścigu płaski etap, o długości 218 km. Kolarze będą rywalizować na trasie z Fougeres do Tours. Od 1955 roku peleton TdF finiszował tam siedem razy. Ostatnio wygrał Belg Tom Boonen w 2005 roku.