Martin Ruszkiewicz 14.09.2013

Premier League: świetna passa Arsenalu, udany debiut Oezila

Arsenal Londyn z Wojciechem Szczęsnym w bramce pokonał na wyjeździe Sunderland 3:1 w czwartej kolejce piłkarskiej ekstraklasy Anglii. To jego trzecia z rzędu ligowa wygrana.
Mesut Oezil (C)Mesut Oezil (C)PAP/EPA/DAVID JONES

Wygraną dały Arsenalowi gol Oliviera Giroud w pierwszej i dwa Walijczyka Aarona Ramseya w drugiej połowie. Przy trafieniu Francuza, czwartym w lidze w tym sezonie, asystował debiutujący w zespole "Kanonierów" Mesut Oezil. Reprezentant Niemiec dołączył do niego na początku września, przechodząc z Realu Madryt za rekordową w historii londyńskiej drużyny sumę 50 mln euro.

Szczęsny nie miał w tym meczu wiele pracy. Skapitulował w 48. minucie, po strzale z rzutu karnego wprowadzonego po przerwie Craiga Gardnera. Jedenastkę podyktowano za faul Francuza Laurenta Koscielnego na Andym Johnsonie. Na ławce rezerwowych "Kanonierów" usiadł Łukasz Fabiański.

Arsenal awansował na pierwsze miejsce w tabeli. Chelsea Londyn przegrała na wyjeździe z Evertonem 0:1 i tym samym zaprzepasiła szansę na wyprzedzenie "Kanonierów". Na pierwsze miejsce wskoczyć może dotychczasowy lider Liverpool, który w poniedziałek zmierzy się ze Swansea City.

Skromne zwycięstwo "Czerwonych Diabłów"

Dopiero drugie zwycięstwo w lidze w tym sezonie odniósł w sobotę broniący tytułu Manchester United. Po golach Holendra Robina van Persiego i Wayne'a Rooneya wygrał u siebie z beniaminkiem Crystal Palace 2:0. Miał nieco ułatwione zadanie, bowiem od 44. minuty grał z przewagą zawodnika. Czerwoną kartką ukarany został reprezentant Republiki Południowej Afryki Kagisho Dikgacoi za faul w polu karnym na Ashleyu Youngu. Jedenastkę wykorzystał van Persie, zdobywając swojego trzeciego gola w rozgrywkach.

Rooney z kolei trafił do siatki z rzutu wolnego w 81. minucie. Anglik grał ze specjalną opaską, zasłaniającą ranę na czole, z powodu której nie wystąpił w poprzednim ligowym starciu z Liverpoolem (0:1) oraz spotkaniach reprezentacji w eliminacjach mistrzostw świata z Mołdawią (4:0) i Ukrainą (0:0).

W innym sobotnim meczu Tottenham Hotspur wygrał u siebie z Norwich City 2:0. Obie bramki zdobył Islandczyk Gylfi Sigurdsson. Z kolei wicemistrz Anglii Manchester City tylko zremisował bezbramkowo na wyjeździe ze Stoke City.