Marcin Nowak 15.11.2013

Brazylia 2014: baraże w Europie. Portugalia, Chorwacja, Ukraina i Grecja bliżej awansu

Islandia - Chorwacja, Portugalia - Szwecja, Ukraina - Francja i Grecja - Rumunia to zakończone pierwsze spotkania o awans do mistrzostw świata ze strefy Europy.

W piątek mecz towarzyski grała też reprezentacja Polski. W debiucie Adama Nawałki w roli selekcjonera - Biało-czerwoni przegrali we Wrocławiu ze Słowacją 0:2.

Mecz Polska - Słowacja. Bolesny debiut selekcjonera. Adam Nawałka nie dokonał cudu

Islandia, która ustawiona była bardzo defensywnie, przedłużyła swoje marzenia o pierwszym w historii udziale w mundialu. Gospodarze szybko przecinali wszystkie akcje Chorwatów, ale jednocześnie sami nie stwarzali groźnych sytuacji.

Od 51. minuty Islandia musiała radzić sobie w dziesiątkę. Czerwoną kartką ukarany został Olafur Skulason za faul na Ivanie Perisicu. W przewadze bałkańska ekipa stawała się z minuty na minutę coraz groźniejsza, ale ostatecznie nie zdołała zdobyć gola. Zawiódł przede wszystkim napastnik Bayernu Monachium Mario Mandzukic, który zmarnował wiele okazji. Groźni byli takżę Ivica Olic czy Perisic.

Remis to lepszy wynik dla Chorwatów, którzy teraz wszystko mogą rozstrzygnąć we wtorek w Zagrzebiu. Gdyby im się udało, to awansowaliby do mistrzostw świata po raz pierwszy od 2002 roku.

Drużyna z wyspy znanej głównie z niskich temperatur, gejzerów i wulkanu Eyjafjallajoekull, który przed kilkoma laty sparaliżował ruch lotniczy w Europie, nie tylko ma okazję awansować na mundial po raz pierwszy w historii, ale może też zostać najmniejszym pod względem liczby ludności narodem w finałach MŚ.
Dotychczasowym "rekordzistą" jest 1,2-milionowy Trynidad i Tobago, który wywalczył pod wodzą późniejszego selekcjonera biało-czerwonych Holendra Leo Beenhakkera miejsce w fazie grupowej w 2006 roku. Na Islandii mieszka blisko cztery razy mniej osób.

Eliminacje ME U-21: Polska gromi Maltę - Milik z hat-trickiem

W najciekawszym meczu Portugalia wygrała na własnym boisku ze Szwecją 1:0. Spotkanie w Lizbonie zapowiadane było jako starcie dwóch czołowych napastników świata: Cristiano Ronaldo w ekipie gospodarzy oraz Zlatana Ibrahimovica po drugiej stronie barykady.

Portugalczyk przewodzi klasyfikacji strzelców hiszpańskiej ekstraklasy (16 goli) oraz Ligi Mistrzów (osiem), a Szwed w Champions League depcze mu po piętach z siedmioma trafieniami w czterech meczach.

Cristiano
Cristiano Ronaldo

Nie zawiódł Cristiano Ronaldo. Skrzydłowy Realu Madryt w 82. minucie spotkania strzelił jedyną bramkę w meczu.

Brazylia 2014: Portugalia gra ze Szwecją o 200 milionów euro

Z kolei w Kijowie grupowi rywale Polski - Ukraińcy wygrali z Francją, która o miejsce na mundialu musi walczyć w barażach po raz drugi z rzędu. Przed czterema laty "Trójkolorowi" w kontrowersyjnych okolicznościach wyeliminowali Irlandię, zdobywając decydującą bramkę po zagraniu ręką Thierry'ego Henry'ego.

Tym razem błędy sędziów mogą już im nie pomóc. Ukraińcy zwyciężyli pewnie po golach Romana Zozuli z 61. minuty meczu i trafieniu z rzutu karnego Andrija Jarmołenki z 83. minuty spotkania. Obie drużyny kończyły mecz w "10". W doliczonym czasie gry czerwonymi kartkami zostali ukarani - piłkarz "Trójkolorowych" - Laurent Koscielny i zawodnik gospodarzy - Oleksandr Kucher.

Złota Piłka 2013: Franck Ribery pewny zdobycia nagrody
Stosunkowo najmniejszym zainteresowaniem cieszy się czwarty baraż, w którym Grecja podejmowała Rumunię. Ekipa gości ma szansę zakwalifikować się do najważniejszego turnieju piłkarskiego po raz pierwszy od 1998 roku.

Po pierwszym meczu Rumuni mają jednak utrudnione zadanie. Grecy wygrali bowiem 3:1 po dwóch golach Konstantinosa "Kostas" Mitroglou i jednym Dimitrisa Salpingidisa. Goście zdołali odpowiedzieć jedynie trafieniem Bogdana Stancu. Na dodatek kończyli w osłabieniu. W doliczonym czasie gry sędzia wyrzucił z boiska - Costina Lazara.

Rewanże odbędą się we wtorek 19 listopada.

Baraże strefy europejskiej (WYNIKI):

Islandia - Chorwacja 0:0
Czerwona kartka: Olafur Skulason (50, Islandia).
Sędzia: Alberto Undiano Mallenco (Hiszpania).
Islandia: Hannes Halldorsson; Olafur Skulason, Ragnar Sigurdsson, Kari Arnason, Ari Skulason; Johann Gudmundsson, Birkir Bjarnason, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson; Kolbeinn Sigthorsson (46-Eidur Gudjohnsen), Alfred Finnbogason (63-Rurik Gislason).
Chorwacja: Stipe Pletikosa; Darijo Srna, Vedran Corluka, Josip Simunic, Ivan Perisic; Ivo Ilicevic (47-Ivica Olic), Ivan Rakticic, Luka Modric, Danijel Pranjic; Mario Mandzukic (87-Leon Benko), Eduardo (72-Ante Rebic).

Portugalia - Szwecja 1:0 (0:0).
Bramka: Cristiano Ronaldo (82).
Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).

Ukraina - Francja 2:0 (0:0)
Bramki: Roman Zozulia (61), Andrij Jarmołenko (83-karny).
Czerwone kartki: Laurent Koscielny (Francja, 90+1), Ołeksandr Kuczer (Ukraina, 90+5).
Sędzia: Cuneyt Cakr (Turcja).

Grecja - Rumunia 3:1 (2:1).
Bramki: dla Grecji - Konstantinos Mitroglou (14, 66), Dimitrios Salpingidis (20); dla Rumunii - Bogdan Stancu (19).
Czerwona kartka: Costin Lazar (90+2, Rumunia).
Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).