Paweł Słójkowski 30.11.2013

Ekstraklasa: Piast Gliwice - Górnik Zabrze. Derby Śląska dla Piasta

W drugim sobotnim meczu 18. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Piast Gliwice pokonał na własnym boisku Górnika Zabrze 2:0 (1:0).
Piast Gliwice - Górnik ZabrzePiast Gliwice - Górnik Zabrze PAP/Andrzej Grygiel
  • Kamil Wilczek (Piast Gliwice) po meczu z Górnikiem Zabrze (IAR)
  • Krzysztof Mączyński (Górnik Zabrze) po meczu z Piastem Gliwice (IAR)

Na mecz rywali, których stadiony dzieli kilka kilometrów, od dawna "ostrzyli sobie zęby" piłkarze i kibice obu zespołów. Ci ostatni nie darzą się specjalną sympatią i to było na stadionie słychać. Spiker kilka razy apelował o kulturalny doping, przypominając, że widzów obserwuje 160 kamer monitoringu.
W rundzie jesiennej tego sezonu u siebie wygrali zabrzanie 2:1. Zwycięską bramkę strzelił wtedy Radosław Solewski, którego w sobotę zabrakło z powodu choroby.
Jeszcze nie wszyscy widzowie zajęli miejsca, kiedy Piast objął prowadzenie. Ruben Jurado w ok. 55. sekundzie meczu wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem przeciwnika. A potem gliwiczanie uważnie się bronili, od czasu do czasu kontrując.
Goście przed przerwą kilka razy stworzyli sobie dobre okazje do wyrównania, ich akcjom zabrakło jednak skutecznego zakończenia. W efekcie Dariusz Trela nie musiał interweniować. Najbliżej wyrównania było w 45. minucie, kiedy Prejuce Nakoulma trafił z w blokującego uderzenie Damiana Zbozienia tuż przed bramką.
Drugą połowę gospodarze mogli zacząć drugą połowe podobnie jak cały mecz. Znów po kilkudziesięciu sekundach oko w oko w bramkarzem Górnika znalazł się Jurado. Tym razem Pavels Steiborns obronił, a dobitka Mateja Izvolta była niecelna.
Takich problemów nie miał Kamil Wilczek, który w 55. minucie z metra wepchnął piłkę do zabrzańskiej bramki po wyrzucie z autu przez Damiana Zbozienia.
Goście ruszyli do ataku i ... mogli stracić trzeciego gola, gdyby nie Tomasz Wełnicki, który wybił piłkę z pustej bramki po uderzeniu Radosława Murawskiego.
Zabrzanie próbowali do końca zmienić wynik. Jednak idealnej okazji nie wykorzystał Nakoulma i Górnik wyjechał z Gliwic bez gola i punktu.
Już w doliczonym czasie drugą żółtą kartkę zobaczył Bartosz Iwan i nieco wcześniej od reszty piłkarzy Górnika wrócił do szatni.

Źródło: T-Mobile Ekstraklasa/x-news

Piast Gliwice - Górnik Zabrze 2:0 (1:0)