Aneta Hołówek 02.12.2013

Ekstraklasa: Legia, Górnik i Pogoń obniżają loty. Piast i Wisła płyną na fali

Piłkarze Legii przegrali na wyjeździe z ostatnim dotychczas w tabeli Podbeskidziem Bielsko-Biała 0:1 na zakończenie 18. kolejki. Bramkę zdobył Aleksander Jagiełło, wypożyczony z... warszawskiego klubu. Teraz ligową stawkę zamyka Widzew Łódź.
Zawodnik Legii Warszawa Wladimer Dwaliszwili (z przodu) walczy o piłkę z Dariuszem Pietrasiakiem z Podbeskidzia Bielsko-BiałaZawodnik Legii Warszawa Wladimer Dwaliszwili (z przodu) walczy o piłkę z Dariuszem Pietrasiakiem z Podbeskidzia Bielsko-Biała PAP/Stanisław Rozpędzik
  • Obrońca Legii Łukasz Broź miał za złe sędziemu, że w 80' minucie nie uznał gola dla mistrzów Polski w meczu z Podbeskidziem (IAR)
  • Piłkarz Podbeskidzia Bielsko Biała, Aleksander Jagiełło jest wychowankiem Akademii Piłkarskiej Legii. Po meczu Podbeskidzie - Legia, w którym zdobył zwycięskiego gola dla gospodarzy, powiedział, że bardziej ceni pierwszego gola w ekstraklasie, z listopadowego meczu z Lechią (IAR)

Gola na wagę wydostania się Podbeskidzia ze strefy spadkowej Jagiełło strzelił w 88. minucie. Utalentowany 18-letni pomocnik (wszedł na boisko w drugiej połowie) mógł tego dnia zdobyć więcej bramek, ale w końcówce spotkania zmarnował dwie świetne okazje.
Niespełna dziesięć minut przez golem dla Podbeskidzia efektownym strzałem z woleja, po którym piłka wpadła do siatki, popisał się Estończyk Henrik Ojamaa. Arbiter Bartosz Frankowski nie uznał jednak tego trafienia, dopatrując się faulu na bramkarzu gospodarzy.

Mimo porażki Legia pozostała liderem - ma trzy punkty przewagi nad drugą w tabeli Wisłą Kraków i Górnikiem Zabrze.
Piłkarze Podbeskidzia Bielsko Biała o wygranej z Legią Warszawa: x-news

Piłkarze Legii po porażce z Podbeskidziem:

x-news

We wcześniejszym niedzielnym spotkaniu Ruch Chorzów, mimo gry od 60. minuty w dziesiątkę (czerwona kartka Michała Helika), pokonał u siebie Cracovię 3:2. Obie bramki dla gości zdobył Milos Kosanovic, który w sumie zaliczył trzy trafienia - jedno było samobójcze, ustalające w 68. minucie wynik spotkania.
W sobotę Górnik przegrał w derbach Górnego Śląska w Gliwicach z Piastem 0:2 i stracił pozycję wicelidera. Wydarzeniem meczu był gol Hiszpana Rubena Jurado zdobyty po upływie niespełna minuty gry. Przy siódmym trafieniu w sezonie tego zawodnika asystował Kamil Wilczek, który w drugiej połowie ustalił wynik spotkania.
To pierwsza porażka Ryszarda Wieczorka w roli szkoleniowca gości. Tymczasem Piast imponuje obecnie formą. Drużyna trenera Marcina Brosza w czterech ostatnich występach wywalczyła 10 punktów, co zaowocowało awansem do górnej połowy tabeli.
Porażka sprawiła, że Górnik został dogoniony przez Wisłę Kraków, która również ma 34 pkt. "Biała Gwiazda" wygrała w piątek ze Śląskiem 3:0 i pozostaje jedynym niepokonanym w tym sezonie zespołem na własnym stadionie. Wrocławianie po raz drugi z rzędu przegrali, tracąc trzy gole (w poprzedniej kolejce 1:3 z Jagiellonią Białystok).
Mecz był pojedynkiem czołowych snajperów ekstraklasy. Zwycięsko wyszedł z niego Paweł Brożek, który zdobył jedną z bramek, dziewiątą w rozgrywkach, i zbliżył się do prowadzącego w klasyfikacji strzelców Portugalczyka Marco Paixao ze Śląska (10 goli).
Szansy na zbliżenie się do Legii, Wisły i Górnika nie wykorzystał Lech Poznań, który przed własną publicznością zremisował z Zagłębiem Lubin 1:1. Goście prowadzili po dość przypadkowym trafieniu Bartosza Romaniaka w 37. minucie. Wyrównał siedem minut przed końcowym gwizdkiem Mateusz Możdżeń strzałem z rzutu wolnego.

Lech
Lech Poznań - Zagłębie Lubin

"Kolejorz" traci do Wisły i Górnika cztery punkty, a do Legii - siedem. Lubinianie natomiast w ostatnich 10 meczach tylko raz pokusili się o komplet punktów i zajmują 15. lokatę.
O małym kryzysie można mówić też w odniesieniu do Pogoni Szczecin. "Portowcy" po świetnym początku sezonu ostatnio spuścili z tonu. Piątkowy remis 1:1 z Zawiszą Bydgoszcz to czwarte z rzędu spotkanie bez zwycięstwa. Wynik został ustalony już w pierwszej połowie. Prowadzenie gospodarzom dał Adam Frączczak, a wyrównał Kamil Drygas.
Trwa fatalna passa Widzewa, który w tym sezonie przegrał wszystkie spotkania na wyjeździe (osiem). W sumie na obcych stadionach nie potrafi wygrać od 20 meczów, co oznacza pobicie niechlubnego rekordu klubowego.
W sobotę w Kielcach goście - prowadzeni przez Rafała Pawlaka - prowadzili od 31. minuty po trafieniu Bartłomieja Kasprzaka. W 65. minucie wyrównał jednak Jacek Kiełb, a w ostatniej minucie doliczonego czasu gry ten sam zawodnik po raz drugi pokonał Macieja Mielcarza. Widzew grał już wtedy w dziesiątkę (czerwoną kartką został ukarany Rafał Augustyniak).
Po odejściu trenera Radosława Mroczkowskiego jednym z kandydatów do objęcia po nim funkcji był Leszek Ojrzyński, ale ostatecznie szkoleniowcem Widzewa został Pawlak, trener rezerw łódzkiego klubu. Ojrzyński trafił do Podbeskidzia i w niedzielę jego zespół "zepchnął" widzewiaków na ostatnie miejsce w tabeli.
Minioną kolejkę rozpoczęła czwartkowa konfrontacja Jagiellonii z Lechią Gdańsk. Goście zwyciężyli 1:0 po bramce Piotra Wiśniewskiego.
Podsumowanie 18. kolejki T-Mobile Ekstraklasy: T-Mobile Ekstraklasa/x-news

W poniedziałek piłkarze zainaugurują następną kolejkę. Tego dnia odbędą się mecze Jagiellonia - Wisła oraz Śląsk - Pogoń.

Mecze w 18. kolejce Ekstraklasy:

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk  0:1 (0:0)

Pogoń Szczecin  -  Zawisza Bydgoszcz  1:1(0:0)

Wisła Kraków  -  Śląsk Wrocław   3:0 (1:0)

Korona Kielce  - Widzew Łódź   2:1 (0:1)

Lech Poznań  - Zagłębie Lubin 1:1 (0:1)

Piast Gliwice - Górnik Zabrze  2:0 (1:0)

Ruch Chorzów  - Cracovia  3:2 (1:1)

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Legia Warszawa  1:0 (0:0)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)