Aneta Hołówek 02.12.2013

Primera Division: Barcelona przegrywa po raz pierwszy w sezonie

Athletic Bilbao pokonał u siebie lidera Barcelonę 1:0 (0:0) w meczu 15. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej. To pierwsza porażka Katalończyków w obecnym sezonie ligowym, a z tym rywalem - pierwsza od maja 2006 roku.

W czternastu poprzednich kolejkach piłkarze Barcelony odnieśli 13 zwycięstw i tylko razy zremisowali, ale w niedzielny wieczór na drodze mistrzów kraju, osłabionych brakiem m.in. Lionela Messiego, Daniego Alvesa i Victora Valdesa, stanął niepokonany u siebie w tym sezonie Athletic.
Najciekawsze wydarzenia miały miejsce po przerwie. Pierwsza była dość wyrównania, a zawodnicy nie stworzyli zbyt wielu sytuacji.
W 57. minucie piłkarze Barcelony mieli duże pretensje do arbitra, który po faulu, tuż przed polem karnym, na Brazylijczyku Neymarze pokazał Anderowi Iturraspe żółtą kartkę (Katalończycy domagali się czerwonej). Jedyna bramka padła w 70. minucie, gdy po błędzie gości i płaskim dośrodkowaniu z prawej strony Markela Susaety, mocnym strzałem z siedmiu-ośmiu metrów popisał się Iker Muniain.
Chwilę później Baskowie stworzyli znakomitą okazję do podwyższenia prowadzenia, ale po strzale głową z bliska Gaizki Toquero piłkę odbił instynktownie Jose Manuel Pinto, zastępujący kontuzjowanego Valdesa.
Gospodarze utrzymali korzystny wynik do końca meczu, który dla Barcelony oznacza zakończenie bardzo nieudanego tygodnia. W miniony wtorek Katalończycy, mający już zapewnione miejsce w 1/8 finału Ligi Mistrzów, ulegli w tych rozgrywkach Ajaksowi Amsterdam 1:2.
W tabeli hiszpańskiej ekstraklasy Barcelona utrzymała prowadzenie (40 pkt), ale ma taki sam dorobek jak Atletico Madryt i tylko trzy punkty przewagi nad Realem. Athletic, w którym świetną pracę wykonuje trener Ernesto Valverde, awansował na czwarte miejsce (29 pkt).
Dzień wcześniej "Królewscy", wciąż bez wracającego do zdrowia Cristiano Ronaldo, pokonali w Madrycie Real Valladolid 4:0. Słynnego Portugalczyka godnie zastąpił Walijczyk Gareth Bale, który zdobył trzy bramki.
Kłopotów z odniesieniem zwycięstwa nie miał także wicelider - Atletico pokonało na wyjeździe 2:0 Elche. Triumf zapewniły gościom gole Koke oraz bardzo dobrze spisującego się Diego Costy. Brazylijczyk, który wybrał reprezentację Hiszpanii, zdobył w tym sezonie Primera Division już 15 bramek. Więcej ma tylko Ronaldo - 17.