Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 17.04.2014

Gospodarka węgierska wychodzi z kryzysu

Węgierska gospodarka, na przekór europejskim sceptykom powoli podnosi się z kryzysu. Grecja, Hiszpania, Irlandia korzystają z pomocy zagranicznej. Węgry po rządami Viktora Orbana uznały, że mają swoje sposoby na wyjście z zapaści ekonomicznej.
Viktor OrbanViktor Orbanwikipedia.com
Posłuchaj
  • 17.04.14 Marcin Sowa „Przez ostatnie cztery lata dług węgierski nie zmniejszył się (…)”

Cztery lata temu Węgry były pogrążone w ogromnym kryzysie. Obecnie widoczny jest wzrost gospodarczy, spadek inflacji, a obywatele otrzymali dodatkowe 300 tysięcy miejsc pracy.

Wygrać z kryzysem

Węgry przeżywające jeszcze nie tak dawno jeden z największych kryzysów gospodarczych w swojej historii wychodzą  z niego o własnych siłach. Problemy z dziurą budżetową Węgrzy rozwiązują podnosząc obciążenia fiskalne.

- Węgry za wcześnie uwierzyły we własny sukces, brak realizacji nowych reform to główne przyczyny ich kryzysu. Państwo premiera Orbana jest ważnym partnerem handlowym dla Polski. Dlatego sytuacja gospodarcza Węgier jest dla nas bardzo ważna. Dla mnie perspektywa czterech ostatnich lat to stanowczo za krótko, by dobrze ocenić czy Węgry naprawdę wyszły z kryzysu - powiedział Marcin Sowa, ekspert.

Problemy Węgier

Węgry były krajem, którego gospodarka ukierunkowana jest na eksport z bardzo małym rynkiem wewnętrznym. Wydatki publiczne na Węgrzech od wielu lat oscylują wokół wartości 50 proc.. PKB obecnie wynosi około 80 proc. PKB, podczas gdy w Polsce jest to 60 proc.. Statystycznie węgierska gospodarka ma przed sobą dobry rok.

- W pierwszej fazie kryzysu Węgrzy nagle przestali kupować w sklepach i sami, na własne potrzeby, produkowali żywność. Na zachodzie Węgier wzrosło również bezrobocie. Ogromnym obciążeniem dla mieszkańców Węgier są niespłacane kredyty hipoteczne. Okazuje się, że Węgrzy nie potrafią radzić sobie z problemami, które ich dotknęły - dodał Marcin Sowa.

Paulina Olak