Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 20.05.2014

Ważne dla pracodawców, korzystne dla bezrobotnych

Osoby po 50. roku życia i bezrobotni będą mieli szansę na podniesienie swoich kwalifikacji i zdobycie doświadczenia zawodowego.
Ważne dla pracodawców, korzystne dla bezrobotnychflickr/shehan365
Posłuchaj
  • 20.05.14 Bogumił Czerwiński „Zależy nam przede wszystkim na zwiększeniu efektywności działania urzędów pracy (…)”.

Przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej znowelizowana ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy weszła w życie 15 maja. Zarówno bezrobotni, jak i zatrudnieni mogą liczyć na pomoc urzędów pracy w podnoszeniu kwalifikacji.

Nowe miejsca zatrudnienia

Z najnowszych danych statystycznych wynika, że w 2013 roku pracowało już ponad 40 proc. osób w wieku 55-64, podczas gdy w 2008 roku co trzecia osoba (31,6 proc.).

- Programy podnoszenia kwalifikacji skierowane są głównie do osób, które po dłuższym czasie wracają do pracy i do bezrobotnych. Zależy nam głównie na tym, aby osoby bezrobotne znalazły stałe zatrudnienie, a nie tylko sezonowe – powiedział Bogumił Czerwiński z Departamentu Analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Efektywność nowej ustawy

Dofinansowanie, wynagrodzenia i opłacanie szkoleń to tylko kilka narzędzi, które mają wpłynąć na poprawę sytuacji bezrobotnych.

- Zdarzają się osoby, które przez dłuższy czas szukają pracy i potrzebują nowych kwalifikacji, gdyż urzędy pracy nie są w stanie zaproponować im niczego w ich zawodzie - dodał Bogumił Czerwiński.

PR24/Paulina Olak